Zemlje u Perzijskom zaljevu suočene s proračunskim deficitom zbog pada cijena nafte

Autor: Poslovni.hr/Hina , 27. listopad 2014. u 12:55
Reuters

Zemlje proizvođači nafte u regiji Perzijskog zaljeva suočit će se s proračunskim manjkovima budu li cijene nafte i dalje padale, upozorila je čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde.

Zemlje proizvođači nafte u regiji Perzijskog zaljeva suočit će se s proračunskim manjkovima budu li cijene nafte i dalje padale, upozorila je čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde.

Kontinuirani pad cijena nafte za 25 dolara za barel smanjio bi proračunske prihode većine zemlja u Perzijskom zaljevu za osam posto BDP-a "pa bi proračuni mnogih među njima bilježili manjak", kazala je Lagarde novinarima proteklog vikenda.

Naglasila je pritom da je šest zemalja-članica Vijeća za suradnju u Perzijskom zaljevu (GCC), Bahrain, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, stvorili primjerene fiskalne rezerve pa se mogu uspješno nositi s kratkoročnim posljedicama smanjenih prihoda.

Nakon više od desetljeća visokih cijena nafte članice GCC-a formirale su fiskalne rezerve od 2.450 milijardi dolara, procjenjuju u Međunarodnom institutu za financije.

Prošle je godine ukupni BDP tih zemalja iznosio 1.640 milijardi dolara, što bi značilo da bi se u slučaju nastavljenog pada cijena nafte njihov ukupni godišnji prihod mogao smanjiti za oko 130 milijardi dolara.

Zemlje članice GCC-a godišnje proizvode 17 milijuna barela nafte dnevno i prodajom generiraju oko 90 posto proračunskih prihoda, navodi AFP.

Ukupni su proračunski prihodi tih šest zemalja više nego udvostručeni u razdoblju od 2008. do 2012., sa 317 milijardi na 756 milijardi dolara.

Prošle su godine blago pali, na 729 milijardi dolara.

Cijene nafte pale su od lipnja oko 25 posto zbog prekomjerne proizvodnje, slabije potražnje i sumornih prognoza za svjetsko gospodarstvo, napominje AFP.

Čelnica MMF-a sastala je proteklog vikenda u Kuwait Cityju s ministrima financija i guvernerima središnjih banaka zemalja-članica GCC-a, pozivajući ih da provedu reforme i naglašavajući potrebu za hitnom proračunskom konsolidacijom.

Njezinom pozivu pridružio se i kuvajtski ministar financija Anas al-Saleh, sugerirajući mjere smanjenja javne potrošnje, uglavnom u segmentu plaća i subvencija, te korake u smjeru proširene uloge privatnog sektora.

"Treba provesti opsežne ekonomske reforme, uključujući ispravljanje nesrazmjera u javnim financijama", kazao je kuvajtski ministar u subotu.

Dodao je i da zemlje u Perzijskom zaljevu moraju proširiti svoje ekonomske aktivnosti i izvan proizvodnje nafte i smanjiti ovisnost o toj grani privrede.

Prognoze predviđaju zdrav gospodarski rast šest članica GCC-a u 2014/2015., za 4,5 posto u prosjeku, podsjetio je ministar Saleh, sugerirajući ipak oprez, "s obzirom na snažne trendove u regiji i na međunarodnoj razini, posebno na pad cijena nafte koji je počeo utjecati na javne financije zemalja u sklopu GCC-a".

Komentirajte prvi

New Report

Close