Čelnici BRICS zemalja, najbrže rastućih gospodarstava u svijetu, osnovali su u utorak razvojnu banku i financijski fond od 100 milijardi dolara, što je njihov prvi konkretni korak u nastojanju da preoblikuju međunarodni financijski sustav kojim dominira zapad.
Banka će biti usmjerena na financiranje infrastrukturnih projekata u zemljama u razvoju, a sjedište će joj biti u Šangaju. Indija će predsjedavati bankom prvih pet godina, nakon čega slijede Brazil, pa Rusija, objavili su čelnici pet zemalja članica BRICS skupine na summitu.
Također su uspostavili financijski fond koji će raspolagati s 100 milijardi dolara deviznih rezervi za pomoć zemljama koje se nađu u problemima s likvidnošću.
Dugo očekivana banka je prvi veliki uspjeh BRICS zemalja – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike – otkad su se okupile 2009. kako bi izborile veći utjecaj na globalni financijski poredak koji su stvorile zapadne sile nakon Drugog svjetskog rata, s naglaskom na Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetsku banku.
Zemlje BRICS-a bile su potaknute na koordiniranu akciju nakon prošlogodišnjeg egzodusa kapitala iz tržišta u nastajanju zbog najavljenog smanjivanja monetarnih poticaja američke središnje banke, zbog čega su na svjetskim tržištima porasle cijene zaduživanja.
Nova banka odraz je rasta utjecaja BRICS zemalja, koje čine gotovo polovicu svjetske populacije i oko jedne petine globalne gospodarske proizvodnje.
Početni kapital banke iznosit će 50 milijardi dolara, s tim da će početnih 10 milijardi dolara u gotovini biti uplaćeno u banku u razdoblju od sedam godina, a 40 milijardi dolara će biti u obliku jamstava. Banka bi s kreditiranjem trebala početi 2016. godine, a bit će otvorena i za članstvo drugih zemalja.
S druge strane, financijski fond činit će rezerve u svakoj BRICS zemlji koje će se moći prebaciti u drugu zemlju u slučaju poteškoća u platnoj bilanci. Ova inicijativa dobila je na zamahu nakon odljeva jeftinih dolara koji su desetljećima poticali rast na tržištima u nastajanju.
"To će pomoći obuzdati oscilacije s kojima se suočavaju različita gospodarstva zbog smanjenja poticaja u Sjedinjenim Državama. To je obilježje vremena, koje zahtijeva reformu MMF-a", kazala je brazilska predsjednica Dilma Rousseff.
Kina, koja ima najveće devizne rezerve od svih zemalja u svijetu, pridonijet će financijskom fondu s 41 milijardom dolara. Brazil, Indija i Rusija će dati po 18 milijardi, a Južna Afrika 5 milijardi dolara.
U vrijeme nastojanja vodećih zapadnih zemalja da izoliraju Rusiju zbog pripojenja Krima i miješanja u sukobe u istočnoj Ukrajini, summit BRICS-a pružio je predsjedniku Vladimiru Putinu dobrodošlu geopolitičku platformu da pokaže da ima prijatelje i drugdje, gospodarske sile za koje se očekuje da će oblikovati budućnost svijeta.
BRICS se suzdržao od kritika Rusije zbog krize u Ukrajini i umjesto toga pozvao na suzdržanost svih sudionika kako bi se sukob riješio mirnim putem.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu