Turizam bi ove godine mogao imati značajan utjecaj na područje koje ga se uobičajeno ne tiče previše – monetarnu politiku Europske središnje banke (ECB).
Kako piše Financial Times, kada se turisti žale kako je ovoga ljeta skupo boraviti na grčkom otoku Sifnosu, hotelska menadžerica Isidora Chandeli jednostavni im odgovori da je to zbog – jaja.
“Naši posjetitelji smatraju kako iskorišatavamo veliku potražnju. Ne uzimaju u obzir visoku inflaciju s kojom se suočavamo. Jedno jaje lani je stajalo 25 centi, sada je na 45 centi”, kaže Chandeli.
Prilagodba cijena
Diljem najposjećenijih europskih ljetovališta turisti se suočavaju sa snažnim porastom cijena jer hotelijeri i ugostitelji rastuće troškove prebacuju na krajnje kupce. Claudio Scarpa, direktor Udruge hotelskog osoblja Venecije, ističe kako su tamošnji hoteli samo zbog skoka cijene struje morali prilagoditi cijene za nekih 20 posto.
Sve to nije ostalo neprimijećeno u ECB-u kojem val ljetnog porasta cijena iz sektora turizma komplicira napore da inflaciju koliko-toliko zauzda. Cijene zrakoplovnih karata, hotelskih soba i turističkih aranžmana brzo rastu s obzirom da je sektor – praktički ugašen tijekom 2020. – opet blizu predpandemijske aktivnosti.
Oporavak turizma koji u europskom gospodarstvu sudjeluje sa četiri posto, a neizravno je zaslužan za 10 posto ekonomske aktivnosti Starog kontinenta, jedan je od razloga što europsko gospodarstvo nije u recesiji. Između prvog i drugog tromjesečja BDP Europske unije uvećan je za 0,3 posto. Međutim, turizam podgrijava rast cijena.
U srpnju je u eurozoni zabilježana godišnja stopa inflacije od 5,3 posto, najviše od uvođenja eura prije 20 godina i daleko iznad ECB-ove ciljane stope od dva posto. Fabio Panetta, član ECB-ova izvršnog odbora, za najnoviji rast cijena u sektoru usluga upro je prstom u snažno trošenje u sektoru turizma. “Važno je pratiti tu komponentu i njezin utjecaj na ukupnu inflaciju”, istaknuo je Panetta.
Primjera velikog skoka cijena u turizmu je pregršt. Accor, najveći europski hotelski lanac sa 3000 objekata, u prvih je šest mjeseci ove godine u prosjeku povisio cijenu sobe za 18 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Operater TUI povisio je svoje cijene za sedam posto, postavši profitabilan prvi put nakon izbijanja pandemije koronavirusa.
Podaci RDC-a pokazuju da je cijena zrakoplovnih karata u Europi ove godine u prosjeku viša za 32 posto. Zahvaljujući većem broju turista iz SAD-a koji su bolji potrošači, anketa Europske putničke komisije pokazuje da je 41 posto turista koji će ove godine posjetiti Europu spremno tijekom odmora potrošiti više od 1500 eura. Prošle godine toliko je namjeravalo potrošiti 33 posto anketiranih.
Unatoč skoku cijena, skočila je i potražnja. Talijanska ministrica turizma Daniela Santanchè očekuje da je u srpnju Italija zaradila 10 milijardi eura od posjete 19 milijuna turista, unatoč toplinskim valovima i poplavama.
U prvih pet mjeseci ove godine Grčku je posjetilo 5,8 milijuna stranih turista, trećinu više nego prošle godine čime je prijeđena i predpandemijska razina. U svibnju je grčki turizam zaradio 1,75 milijardi eura, četvrtinu više nego prošle godine.
Iznad očekivanja
Hrvatsku je u lipnju posjetilo 2,7 milijuna stranih turista. Razloga za zadovoljstvo ima i Španjolska gdje se resorni ministar Héctor Gómez hvali “oporavkom iznad očekivanja” nakon što je tamošnja ljetovališta u lipnju posjetilo 9,1 milijun gostiju, 10 posto više nego prošle godine.
Ramón Estalella, generalni tajnik CEHAT-a, španjolske udruge turističkog smještaja, kaže kako prosječni rast cijene smještaja od osam posto i dalje zaostaje za inflacijom od 2019. godine. “Hotelijeri nisu bili u mogućnosti pokriti trošak inflacije”, kaže Estalella. Dodaje da mnogi od njih još otplaćuju kredite koje su uzeli tijekom pandemije da bi održali posao.
Isidora Chandeli slaže se s tim viđenjem, ističući kako je ovogodišnje 15-postotno povećanje cijene sobe u boutique hotelu Astra Verina kojeg vodi prvo poskupljenje u zadnje četiri godine. Pitanje je hoće li to biti dovoljno da uvjeri guvernere ECB-a kako bi trebali zaustaviti ciklus povećanja ključnih kamatnih stopa na prvom zasjedanju nakon ljetne stanke.
Podsjetimo, središnja banka eurozone prošloga je mjeseca signalizirala da bi se na zasjedanju 14. rujna mogla suzdržati od daljnjeg povećanja cijene novca. Međutim, ako val poskupljenja u sektoru usluga ne pokaže znakove posustajanja, od pauze možda neće biti ništa.
“Umjereni dio izvršnog odbora u rujnu će imati argumente tvrditi kako na temelju prognoza nižeg ekonomskog rasta ECB treba prestati podizati kamatne stope. Problem je što skupa turistička sezona može i dalje držati temeljnu inflaciju na višim razinama”, ističe Holger Schmieding, glavni ekonomist njemačke banke Berenberg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu