Rastući deficit koji Europska unija ostvaruje s Kinom motivirat će Bruxelles da na bilateralnom sastanku na visokoj razini zakazanom za rujan zauzme oštriji stav prema Pekingu što se tiče trgovinskih barijera. Kako je u intervjuu za Financial Times kazao Valdis Dombrovskis, europski povjerenik za trgovinu, “zapanjujući trgovinski deficit” koji Europska unija bilježi s Kinom naglašava potrebu da azijska ekonomska velesila snažnije otvori svoje tržište za europsku robu i usluge.
Neuravnoteženi odnosi
Prošle godine trgovinski deficit dosegnuo je gotovo 400 milijardi eura što je dvostruko više nego samo prije dvije godine. “Trgovinski odnosi između EU-a i Kine su vrlo neuravnoteženi. Kina održava golemi trgovinski suficit. S druge strane, razina otvorenosti kineskog tržišta nije ista kao razina otvorenosti europskoga”, kazao je Dombrovskis. Kako primjećuju analitičari, njegov je stav sve sličniji onome koji je zauzela američka administracija. Podsjetimo, američka trgovinska predstavnica Katherine Tai nedavno je istaknula da Kina mora korigirati “neuravnotežene” odnose, koji su “nezdravi” i štete američkom gospodarstvu.
Međutim, dosadašnji američki pristup uvođenja carina na kinesku robu i izvoznih zabrana nije polučio pretjerani uspjeh. Naime, lanjska vrijednost uvezene kineske robe i usluga dosegnula je rekordnu razinu. Valdis Dombrovskis ističe kako Europska unija želi zadržati dobre odnose s drugom svjetskom ekonomijom po veličini, ali da se trgovinske brojke moraju raspraviti na rujanskom Ekonomskom i trgovinskom dijalogu EU-Kina. Naime, lanjski izvoz EU-a u Kinu tek je neznatno povećan, na 230 milijardi eura dok je vrijednost kineskog izvoza u Europu dosegnula 626 milijardi eura. To je gotovo petina ukupne trgovinske razmjene EU-a.
Dombrovskis ističe kako će rujanski razgovor između njega i kineskog potpredsjednika vlade “pružiti priliku da se o tim pitanjima razgovara i pronađe rješenje”. No, europski je trgovinski povjerenik i dao naslutiti da u slučaju neuspjeha razgovora EU može iskoristiti neke od alata trgovinske politike koji su joj na raspolaganju. Među njima je instrument koji omogućava odmazdu protiv trgovinskih mjera usmjerenih na promjenu vanjske politike, poput bojkota europske robe. Tu je i mogućnost blokade ulaganja u EU od strane kompanija koje primaju državne subvencije. Valja istaknuti i mogućnost zatvaranja europskog tržišta javne nabave za kompanije iz država koje ne dopuštaju europskim kompanijama sudjelovanje u javnoj nabavi.
Izvozne restrikcije
Dombrovskis je naglasio kako je ovdje riječ o smanjenju rizika, a ne o odvajanju od Kine. “Trebamo naći načine da surađujemo s Kinom dok smanjujemo rizike i moguće strateške ovisnosti”, kazao je europski povjerenik za trgovinu. Na njegovoj meti kritika našla se i prošlotjedna najava Pekinga da će uvesti izvozne restrikcije na galij i germanij, rijetke metale koji se koriste u proizvodnji računalnih procesora, pametnih telefona i električnih vozila.
“Radimo detaljnu analizu potencijalnog utjecaja na opskrbne lance i EU industriju i zaista postoji bojazan da te restrikcije idu iznad onoga što je potrebno za zaštitu osnovnih sigurnosnih interesa”, kazao je Dombrovskis. On smatra da bi Kina trebala uvoditi ograničenja izvoza samo kada su utemeljena na relevantnim sigurnosnim pitanjima i u skladu s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO). “Kina je imala enormne koristi od članstva u WTO-u, ali velik dio njezinih trgovinskih praksi ustvari distorzira ta pravila”, ocijenio je Dombrovskis.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu