Najmnogoljudnija indijska savezna država Uttar Pradesh predložila je zakon koji bi trebao obeshrabriti parove da imaju više od dvoje djece i tako postala druga država kojom vlada stranka premijera Narendre Modija koja je dala takav prijedlog.
Da je Uttar Pradesh samostalna država, s 240 milijuna stanovnika bi bila na petom mjestu po broju stanovnika. Gustoća naseljenosti u toj sjevernoj saveznoj državi Indije više je nego dvostruko veća od nacionalnog prosjeka. Prema prijedlogu vlade objavljenim u subotu, parovi s više od dvoje djece više neće primati vladine beneficije ili subvencije i neće se moći javljati za radna mjesta u državnim službama.
U zakonu se navodi da je zbog “ograničenih ekoloških i ekonomskih resursa u državi neophodno i hitno da osiguranje osnovnih životnih potreba bude dostupno svim građanima”.
Prihod po glavi stanovnika u Uttar Pradeshu manji je od polovine nacionalnog prosjeka.
Nacrt zakona, koji je otvoren za javnost do srpnja, trebali bi ratificirati državni zakonodavci.
Indija, koja bi do 2027. mogla prestići Kinu i postati najmnogoljudnija zemlja svijeta, još uvijek ni u jednoj saveznoj državi nema provedenu nacionalnu politiku o parovima s dvoje djece.
Sjeveroistočna država Assam, kojom također vlada Modijeva hinduistička nacionalistička stranka Bharatiya Janata, prošlog je mjeseca najavila sličnu mjeru kojom će obustaviti beneficije obiteljima s više od dvoje djece.
Uttar Pradesh, kojim upravlja hinduistički tvrdolinijaš Yogi Adityanath, dom je velikom broju muslimanskog stanovništva.
Nacrt zakona uključuje poticaje za parove s dvoje djece ako se jedno od njih odluči za dobrovoljnu sterilizaciju, uključujući povoljne kredite za izgradnju ili kupnju kuća i popuste na komunalne račune i porez na imovinu. Program kontrole rađanja stanovništva u Indiji je već provođen, sredinom 70-ih godina 20. stoljeća, tijekom mandata Indire Gandhi, što je utjecalo na to da se broj stanovnika od 1971. do 1981. poveća za “samo” 135 milijuna stanovnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu