Nova studija o problemu krivotvorenih mobitela diljem svijeta je pokazala kako industrija zbog ilegalnih proizvoda gubi šest milijardi dolara godišnje, piše Deutsche Welle.
"Naše istraživanje je pokazalo da je tijekom prošle godine u svijetu posve legalno prodano oko 148 milijuna primjeraka krivotvorenih i nekvalitetnih mobitela. Pretpostavljamo da je broj prodanih krivotvorina na crnom tržištu i u online trgovinama mnogo veći", kaže Michael Milligan, glavni tajnik organizacije Mobile Manufacturers Forum koja je provela istraživanje.
Plaćanje unaprijed
Krivotvorine se prodaju ne samo u Kini i Gruziji, već i u Europi i Njemačkoj. Samo u prosincu prošle godine jedna tvrtka iz Kölna pokrala svoje klijente za više pola milijuna eura. Ta tvrtka je uoči Božićnih praznika "po posebnoj božićnoj cijeni" prodavala iPhone 5, Samsung Galaxy S3 i S4 ili HTC One za 100 eura jeftinije nego u trgovinama. Kupci koji su platili unaprijed nikada nisu vidjeli ni svoj novac niti mobitel, a oni koji su naručili mobitel i onda ga platili dobili su bezvrijedni falsifikat. U Indiji krivotvoreni mobiteli drže 20 posto tržišta. Tvrtke tako gube 1,5 milijardi dolara godišnje, a država 85 milijuna dolara izravnih i 460 milijuna neizravnih poreza. "Krivotvoreni mobiteli sklapaju se od jeftinih materijala i komponenti i sadrže mnogo veći postotak štetnih tvari poput raznih kemikalija ili olova", upozorava Milligan.Mnogi u potrazi za što nižom cijenom kupuju mobitele putem interneta, uvjereni da su sklopili odličan posao, ali nisu svjesni da su kupili kopiju.
Uz pomoć internetske stanice spotafakephone.com mogu se identificirati falsificirani mobiteli, baterije i punjači. Ipak, postoje i načini za provjeravanje radi li se o originalu ili kopiji: IMEI broj: originalni mobiteli imaju jedinstveni serijski broj za registraciju na internet stranici proizvođača. Kod krivotvorenih uređaja taj broj je često kopiran ili je nevažeći. Cijena: ako je cijena "predobra da bi bila istinita", to je povod da se kupcu "upali crvena lampica". Vjerovatno je riječ o falsifikatu. Kvaliteta: treba obratiti pažnju na greške u natpisima na mobitelu, na tipkama, na nekvalitetan ispis, ukoso zalijepljene etikete ili neravnine na kućištu uređaja. Loša obrada (i izgled) uređaja jedan je od prvih znakova da je riječ o krivotvorini.
Šalju poštom
Inače, njemački carinici na aerodromu u Stuttgartu primjećuju da se tijekom protekle godine u dobroj mjeri povećala trgovina piratskim proizvodima koji se uglavnom šalju poštom. Podaci za prošlu godinu još nisu poznati, ali je u 2012. godini zaplijenjeno i uništeno 3200 falsificiranih uređaja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu