Zeleno gospodarstvo
Promjena planova

Zašto se naftni divovi ne uspjevaju transformirati u zelene kompanije?

Gotove sve tvrtke smanjile su ulaganja i očekivanja od niskougljične održive energije.

Borivoje Dokler
26. prosinac 2024. u 22:00
Prije pet godina Shell je imao cilj postati najveća svjetska kompanija za električnu energiju, uz predviđanje da će prihodi iz sektora električne energije biti jednaki onima iz nafte i plina do 2030./Shutterstock

Prije pet godina naftni div Shell postavio si je cilj postati najveća svjetska kompanija za električnu energiju, pri čemu je Maarten Wetselaar, tadašnji direktor za plin i nove izvore energije, predvidio da će prihodi iz sektora električne energije biti jednaki onima iz nafte i plina do 2030 godine.

I drugi naftni gigant BP je prije četiri godine predstavio plan tranzicije. Tadašnji izvršni direktor Bernard Loone obećao je da će se udeseterostručiti ulaganja u zelenu energiju te ih godišnje dizati za 5 milijardi dolara do 2030. te predvidio proširenje kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije za 20 puta, na 50 GW.

Pitanje kompetencije

Obje kompanije ignorirale su pitanja o tome imaju li konkurentske prednosti u obnovljivoj energiji. “Izvodimo i upravljamo nekim od najvećih projekata na svijetu”, rekao je Looney 2020. za Financial Times. “Ne bih podcijenio koliko su neke od tih vještina relevantne”.

Nepremostiv jaz između dioničara

Tradicionalni dioničari počinju prodavati dionice kada dođe do 20% zelenih aktivnosti, a novi bi kupili kada pređu 50%.

Međutim, obojica su napustili kompanije, a nakon nekoliko godina velikih troškova, trenutačni menadžerski timovi BP-a i Shella priznali su da možda nemaju takvu prednost, niti dovoljno jake bilance da bi ostvarili zadane ciljeve u obnovljivoj električnoj energiji.

U međuvremenu, dionice BP-a pale su u 2024. za više od 16 posto, dok su Shellove niže za gotovo dva posto. Jedan izvršni direktor u sektoru energije primijetio je kako su te kompanije “uhvaćene u dolini smrti” između svojih tradicionalnih dioničara sklonih fosilnim gorivima i novih investitora usmjerenih na klimatske ciljeve.

Shell, koji je prema istraživačkoj kući Accela od 2019. uložio oko 11,8 milijardi dolara u energetski sektor, prodao je svoje poslovanje s električnom energijom u Velikoj Britaniji, Nizozemskoj i Njemačkoj, povukao se s kineskog tržišta te nedavno obavijestio zaposlenike da neće tražiti nove projekte u sektoru vjetroelektrana na moru.

BP, za kojeg Accela procjenjuje da je investirao 6,8 milijardi dolara u niskougljičnu energiju, početkom mjeseca objavio je kako je u ulaganju u vjetroelektrane na moru sada zajedno s japanskim partnerom Jerom. Time BP planira do kraja desetljeća prepoloviti kapitalna ulaganja u vjetroelektrane i prebaciti buduće dugove izvan svoje bilance. Analitičari očekuju da će BP smanjiti ili povući cilj za 50 GW obnovljivih kapaciteta na skupu za investitore u veljači.

BP i Shell povukli su se iz ulaganja u vjetroelektrane na moru što ukazuju kako su se njihovi potezi pokazali rizičnijima nego što su očekivali/Shutterstock

Iako BP i Shell zasad ostaju predani poslovima s energijom iz solarnih izvora, punionicama za električna vozila i trgovinom električnom energijom, njihovo povlačenje iz vjetroelektrana na moru ukazuju kako su se njihovi potezi pokazali rizičnijima nego što se očekivalo, rekao je Alon Carmel, voditelj sektora vjetroelektrana u PA Consulting. BP je, primjerice, platio visoku cijenu za najam morskog dna uz njemačku obalu, a obje kompanije imaju projekte u SAD-u, gdje nadolazeća Trumpova administracija signalizira protivljenje vjetroelektranama na moru.

Viši bankar za energetske investicije istaknuo je kako je industrija vjetroelektrana na moru trpjela zbog visoke inflacije u opskrbnom lancu i viših kamatnih stopa. “Pogrešno su vjerovali da neće biti inflacije u opskrbnom lancu, cikličnosti ili promjena u vladinim potporama. Sve tri pretpostavke pokazale su se pogrešnima”, rekao je bankar.

Naftni divovi neće nedostajati širem sektoru. “Imali su negativan utjecaj”, rekao je Jérôme Guillet, direktor u Snowu, savjetodavnoj firmi za obnovljivu energiju. Tvrdi da kompanije poput BP-a i Shella nisu imale troškovnu disciplinu kao komunalna poduzeća ili manji developeri, da su preplaćivala imovinu i pritiskale opskrbni lanac kako bi uspjele. “Zatim su se glasno žalili da ekonomika ne funkcionira i time nanijeli štetu reputaciji sektora”.

Ostale europske naftne kompanije također preispituju svoje planove. Norveški Equinor usporio je širenje u obnovljivoj energiji i umjesto toga kupio udio u danskoj specijaliziranoj kompaniji za vjetroelektrane Ørsted. Talijanski Eni koji je poslovanje s biogorivima i benzinskim postajama, prodao je udio u novoosnovanim tvrtkama. Sektorski analitičari smatraju da je vrlo je teško, gotovo nemoguće, da se transformiraju.

18

milijardi dolara uložili su Shell i BP u niskougljične projekte od 2019.godine

Samo 10% svih ulaganja

Ističu kako su u vlasništvu investitora koji preferiraju naftne kompanije, a ako postanu 50 posto zelene, tada će ih posjedovati potpuno drugačija skupina investitora. Gotovo da nema preklapanja.

“Trenutačni dioničari prodaju kada dođu do 20 posto zelenih aktivnosti, a novi dioničari ne kupuju dok ne dođu do 50 posto. Tako nastaje dolina smrti”, objašnjavaju analitičari. U Europi je jedino TotalEnergies uspio prijeći taj jaz. Moody’s je nedavno povećao kreditni rejting francuske kompanije, istaknuvši “poboljšanu kvalitetu” njezina poslovanja nakon što je smanjila troškove proizvodnje nafte i izgradila elektroenergetski sektor s 14,5 GW obnovljivih kapaciteta.

U međuvremenu su gotovo sve ostale naftne kompanije usporile ulaganja u niskougljične projekte. RBC Capital Markets procjenjuje da su ulaganja u niskougljične tehnologije pala na 10 posto ukupnih kapitalnih izdataka u 2024. za devet američkih i europskih naftnih kompanija, znači “daleko ispod očekivanja od prije nekoliko godina”. Očekuje se da će niskougljična poslovanja činiti samo sedam posto BP-ove zarade do 2030., dok će Shellova pasti na pet posto.

New Report

Close