Zašto je zapadnim tvrtkama složeno prestati poslovati u Rusiji?

Autor: Lucija Špiljak , 23. ožujak 2022. u 06:33
McDonald's je obustavio rad u 850 ruskih restorana te obećao da će nastaviti plaćati 62.000 zaposlenika/REUTERS

Više od 400 kompanija smanjilo je poslovanje ili se potpuno povuklo.

Brojne multinacionalne kompanije napustile su Rusiju, smanjile ili pak obustavile poslovnu aktivnost. Volodimir Zelenskij, predsjednik Ukrajine, koja je već gotovo četiri tjedna pod ruskom invazijom, poručio je nedavno zapadnim poduzećima da ostankom u Rusiji financiraju rat ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Kompanije koje su ostale našle su se na tzv. “listi srama” Sveučilišta Yale. No, njihovi čelnici pojašnjavaju da je situacija složenija kada je riječ o odlasku iz Rusije.

Primjerice, mliječna tvrtka Danone zaustavila je nova ulaganja, no kaže da će ostati u Rusiji jer ima “odgovornost prema zaposlenicima, ali i prema poljoprivrednicima koji za nju proizvode”.

Bilo bi lako reći
Prema procjenama profesora s Yalea Jeffreya Sonnenfelda koji prati “blokadu poslovanja”, više od 400 kompanija dosad se obvezalo smanjiti, obustaviti poslovanje ili se potpuno povući s ruskog tržišta. No sama izvedba je, kako Financial Times navodi, komplicirana i složena zbog dilema o zaposlenicima, imovini i obvezama, kao i kratkoročnim i dugoročnim opcijama u Rusiji.

“Bilo bi mi vrlo lako reći da napuštamo Rusiju – to je ono što svi želimo učiniti. Međutim, banka tamo zapošljava oko 4000 ljudi”, rekao je za FT izvršni direktor UniCredita Andrea Orcel. Neke tvrtke, poput Spotifya, povukle su svoje ljude.

Nekoliko ih je zatvorilo svoje tvrtke u Rusiji unatoč tome što su veliki lokalni poslodavci, kao što je Accenture, čiji odlazak utječe na gotovo 2300 radnih mjesta. Nakon obustave rada u svojoj tvornici u Sankt Peterburgu, Toyota postupno pušta svoje iseljenike i njihove obitelji, ukupno 48 ljudi, da se vrate u Japan.

89

stranih kompanija i dalje posluje u Rusiji te su se našle na ‘listi srama’

Većina poslodavaca bori se da uspostavi ravnotežu između distanciranja od ruskog tržišta i zaštite ljudi koji za njih rade. “Imate mjesta poput McDonald’sa i IBM-a s brojnom radnom snagom i oni ne žele kazniti ljude koji su bili dio njihove obitelji”, rekao je Sonnenfeld.

Iako je McDonald’s obustavio rad u svojih 850 ruskih restorana, obećao je da će tamo nastaviti plaćati svojih 62.000 zaposlenika. No, Sonnenfeld upozorava na pitanje koliko dugo McDonald’s i IBM mogu plaćati ljude da ne rade ništa, odnosno “koliko to mogu trpjeti i kako će šira javnost reagirati na davanje novca u ekonomiju pred kolapsom”.

Ruski tužitelji upozorili su da direktori koji kritiziraju njezinu vladu riskiraju novčane kazne i zatvorske kazne, dok bi tvrtke koje obustavljaju poslovanje mogle biti proglašene krivima za “namjerni bankrot”.

Stoga sve više kompanija razgovara s odvjetnicima o svim mogućnostima u ovoj osjetljivoj i složenoj situaciji.

Razlog za zaustavljanje
“Namjerno smo se pozvali na probleme lanca opskrbe kao razlog za zaustavljanje proizvodnje. Namjerno ne ulazimo u politiku ovoga, ma što mislili, jer je situacija vrlo, vrlo delikatna. Ako zaustavite proizvodnju iz bilo kojeg razloga, vi ste na njihovom radaru”, rekao je jedan direktor automobilske tvrtke. Tvrtke uključujući BP i Shell najavile su planove za prodaju ruske imovine.

Za neke su postojeći partneri ili franšizeri logični kupci. No suočeni su s poteškoćama u pronalaženju kupaca koji nisu na zapadnim popisima sankcija i pitanjima o tome kako vratiti bilo kakav prihod od prodaje. Proizvođači cigareta Imperial Tobacco i British American Tobacco prenose svoje poslovanje na ruske tvrtke.

Glavni direktor marketinga BAT-a Kingsley Wheaton rekao je za FT da su imali na umu “stvarnu mogućnost” da bi propisi o “lažnom bankrotu” o kojima se raspravlja u parlamentu mogli dovesti do kaznenih prijava.

No, rekao je da bi pregovori mogli potrajati mjesecima jer je prijenos upravljanja nad 2500 zaposlenika BAT-a u Rusiji, njegovim proizvodnim pogonom u Sankt Peterburgu i lancima opskrbe bio “kompliciran pothvat”.

Tvrtke koje su neke ili sve svoje izvorne operacije zadržale u Rusiji, njih oko 89, imaju posla sa slabljenjem gospodarstva, prekinutim lancima opskrbe i smanjenom vrijednosti valute. Neki se bore s pristupom gotovini kako bi podržali svoje poslovanje.

Putin je upozorio da će Kremlj pronaći “pravna rješenja” za prijenos imovine s multinacionalnih kompanija koje izbjegavaju Rusiju “na one koje zapravo žele raditi”.

Komentirajte prvi

New Report

Close