Predložene mjere britanske vlade nakon analize novih oblika rada nisu razveselile poslodavce, ali ni sindikate. Vlada u Londonu devet je mjeseci analizirala razinu prava radnika koje poslodavcima iznajmljuju agencije za privremeno zapošljavanje ili koji rade u statusu samozaposlenih u kompanijama ekonomije dijeljenja, poput Ubera.
Na analizi je radio tim pod vodstvom Matthewa Taylora, nekadašnjeg bliskog suradnika bivšeg kontroverznog laburističkog premijera Tonyja Blaira. Analiza preporuča da se samozaposlenim radnicima omogući porodiljni dopust te plaćeni godišnji odmor i bolovanje. Što se tiče radnika iz agencija za privremeno zapošljavanje, a njih je u Britaniji oko 865.000, najvažnija je preporuka da bi im se plaće izjednačile s radnicima koji rade u istoj tvrtki i na istim poslovima.
Prema navodima Financial Timesa, udruga poslodavaca CBI “duboko je zabrinuta” najavom izjednačavanja plaća dodajući da je to temeljni dio sporazuma između poslodavaca i sindikata o implementaciji zaštite prava agencijskih radnika. Sretni nisu ni sindikati.
Kate Bell, dužnosnica Kongresa radničkih sindikata, krovne organizacije u Britaniji, ističe kako preporuke treba pozdraviti, ali je općeniti osjećaj da to nije promjena kakvu žele. U Britaniji trenutno milijun radnika radi u nesigurnim oblicima zapošljavanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu