Zapad otežao financiranje ruskog ratnog stroja, naftni embargo još na čekanju

Autor: Tomislav Pili , 27. veljača 2022. u 22:00
Foto: Reuters

Isključenje iz SWIFT-a trebalo bi Moskvi otežati naplatu izvoza nafte i plina.

Zapad je odlučio iskoristiti jedan od dva aduta kojima može ozbiljnije naškoditi ruskom gospodarstvu. Nakon što je SAD postrožio sankcije Rusiji zbog pokretanja invazije na Ukrajinu koje su usmjerene na ruski financijski sustav, tehnološki sektor, ali i osobnu imovinu kremaljske elite, tijekom vikenda među zapadnim je čelnicima pala odluka da se pritisak na Moskvu proširi isključenjem ruskih banaka iz sustava SWIFT.

Strateška pogreška

U zajedničkoj izjavi čelnici SAD-a, Europske komisije, Francuske, Njemačke, Italije, Velike Britanije i Kanade poručili su kako će zajednički osigurati da se ratna avantura predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini pokaže kao strateška pogreška. SWIFT, odnosno Društvo za svjetsku međubankovnu financijsku telekomunikaciju, operater je komunikacijskog sustava koji omogućuje brzo izvršenje prekograničnih plaćanja te je vodeća međunarodna platna mreža u svijetu. SWIFT-om se godišnje transferiraju nekoliko bilijuna dolara vrijedne međunarodne transakcije, pa je ta mreža koja okuplja 11.000 banaka iz 200 država postala vodeći mehanizam plaćanja u globalnoj trgovini. To neće u potpunosti prekinuti naplatu nafte i plina što čini više od 40 posto izvoznih prihoda Rusije, ali bi je trebalo otežati.

Američki dužnosnici pojašnjavaju da će sada, ako neka banka isključena iz SWIFT-a hoće uplatiti novac banci izvan Rusije, morati koristiti telefonske ili telefaks veze. No, u Washingtonu vjeruju da će ostale banke u svijetu prekinuti sve transakcije s ruskim bankama isključenima iz SWIFT-a. To vrijedi i za središnju rusku banku koja upravlja sa 630 milijardi dolara deviznih rezervi i koje su najsnažniji štit ruskog gospodarstva od utjecaja dosadašnjih zapadnih sankcija. “To će pokazati da je otpornost ruskog gospodarstva na sankcije samo mit. Ruske devizne rezerve od 600 milijardi dolara moćne su samo ako ih Putin može koristiti”, kazao je novinarima jedan neimenovani američki dužnosnik, a prenosi CNBC.

Američka administracija tvrdi kako sada cilja svih 10 najvećih ruskih financijskih institucija koje drže 80 posto imovine te države. Američki pravni stručnjaci ističu kako SAD ima na raspolaganju još jednu financijsku mjeru, a to je potpuno sankcioniranje središnje Banke Rusije. Posljednji je put tu mjeru Amerika upotrijebila 2019. sankcioniravši središnju banku Irana nakon napada jemenskih Hutija koje podržava Teheran na saudijsku naftnu infrastrukturu.

Šansa za povlačenje

Edward Fishman, analitičar Atlantskog vijeća i nekadašnji član Obamine administracije, kaže za Reuters da su nove sankcije najavljene tijekom vikenda značajna eskalacija zapadnog stava prema Rusiji i njezinoj agresiji na Ukrajinu. Signalizirajući zajednički stav prema novim sankcijama, “Zapad daje Putinu još jednu šansu da se povuče prije nametanja punog opsega ekonomskih sankcija”, kaže Fishman.

Međutim, predsjednik Joe Biden poštedio je ruski naftni sektor, pa su cijene nafte i plina na svjetskom tržištu već u petak osjetno pale. Bijela kuća upozorila je da bi sukob mogao voditi rastu cijena nafte u SAD-u, ali da se s partnerima radi na tome da zajednički oslobode dodatne količine rezervi nafte. “Učinit ću sve što je u mojoj moći kako bih ograničio udar za američke građane kroz cijene goriva. To mi je ključno”, izjavio je Biden. Analitičari ocjenjuju kako već narasla cijena barela nafte te iscrpljene zalihe pružaju malo manevarskog prostora. U slučaju da zbog invazije na Ukrajinu ruske isporuke nafte budu poremećene, cijena bi na svjetskom tržištu mogla dosegnuti i 130 dolara za barel, prognozira Louise Dickson, analitičarka Rystad Energyja.

Komentirajte prvi

New Report

Close