Zajedništvo berlinskih poduzetnica

Autor: The New York Times , 21. listopad 2012. u 22:00
Berlin Geekettes želi pojačati vidljivost žena u tehnološkim tvrtkama; Caroline Drucker je menadžerica Etsya

Prema podacima OECD-a predstavljenima u svibnju tek malo iznad 2 posto svih zaposlenih Nijemica smatra se poduzetnicama ili vlasnicima vlastitih tvrtki.

Berlin Geekettes opisuju se kao "skupina poduzetnica koje dijele zajedničko uvjerenje da mogu stvoriti snažnu bazu organizacijom, razmjenom priča i iskustava te izgradnjom zajednice temeljene na povjerenju". Ta "snažna baza" za njih predstavlja moć skupine žena koje uvećavaju vlastitu utjecajnost uzajamnom pomoći.

Ova mreža, osnovana u veljači 2011., služi za pomoć ženama pri snalaženju na brzoširećoj berlinskoj tehnološkoj sceni.Navedena skupina okupila je na stotine mladih žena u razdoblju kada kancelarka Angela Merkel pokušava pomiriti značajne razlike glede uvođenja više kvote zastupljenosti žena u upravnim odborima njemačkih tvrtki. Sama kancelarka je po zanimanju fizičarka i prema vlastitom priznanju "digitalni migrant" koja veliča tehnološki napredak, ali ne izjašnjava se eksplicitno o napretku žena u društvu. Berlin je dobio priznanje međunarodne javnosti, kao i financijskog svijeta, kao inkubator mladih tehnoloških firmi. No u njemu i dalje nema značajnih ženskih likova poput onih koje se pojavljuju u Silicijskoj dolini. Uzmimo za primjer izvršnu direktoricu Facebooka Sheryl Sandberg ili izvršnu direktoricu Yahooa Marissu Mayer."Ima jako puno žena koje uspješno posluju", kaže Verena Delius, izvršna direktorica tvrtke Goodbeans koja izrađuje aplikacije za djecu.

"No moramo se organizirati. Morate imati dobre uzore koji su istodobno vrlo transparentni glede vlastitog puta do uspjeha." Brojne žene u Berlinu rade u vrlo zanimljivim mladim tehnološkim tvrtkama i na tehnološkim projektima ili su osnivačice vlastitih tvrtki. No niti jedna od njih nije ostvarila ugled u javnosti kakav uživaju njihovi muški kolege, smatra Jess Erickson (28), koja je u Berlin stigla iz New Yorka 2010. godine. Jess Erickson kao primjer navodi Zoe Adamovicz. Zoe Adamovicz ima 33 godine, rodom je iz Poljske, a u Berlin je došla studirati na sveučilištu Humboldt. Danas je izvršna direktorica tvrtke Xylogic koja je nedavno predstavila proizvod koji pomaže korisnicima pametnih telefona da se snađu u bujici aplikacija. Ta tvrtka posljednja je u nizu od ukupno šest kompanija koje je osnovala od 1999. "Tu imamo ženu koja je uspješno prodala niz tvrtki, uspješno izgradila brojne tvrtke, ali ona jednostavno nije prisutna u medijima", kaže Jess Erickson za Zoe Adamovicz, koja je također jedna od osnivačica skupine Berlin Geekettes. "Pomislila sam: Ne bi li bilo sjajno predstaviti te žene, podijeliti njihove priče i nadahnuti druge mlade žene da pođu za vlastitim snovima te osnuju svoju tvrtku?"Do srpnja ove godine Berlin Geekettes brojale su 220 članica te održale "ljetni skup" u berlinskom sjedištu Googlea. Prema podacima OECD-a predstavljenima u svibnju tek malo iznad 2 posto svih zaposlenih Nijemica smatra se poduzetnicama ili vlasnicima vlastitih tvrtki, u usporedbi s preko 7 posto Nijemaca.

Caroline Drucker, menadžerica tvrtke Etsy za Njemačku koja se bavi internetskom prodajom rukotvorina i starina, smatra da je raznolikost od ključne važnosti. Ukazuje na novu definiciju uspjeha koja dolazi iz Silicijske doline. "Uspjeh je novac, san o prodaji vrijednoj nekoliko milijardi dolara, san kojim dominiraju muškarci", rekla je Caroline Drucker skupini žena koje su se okupile u Berlinu radi razgovora o tehnologiji i razmjene iskustava. "Tehnološka scena sačinjena od raznih rodova, dobi, društvenog porijekla i problema ponukat će inovativne načine razmišljanja i dovesti do boljih proizvoda." Druga definicija koja se mora izmijeniti odnosi se na to kako žene gledaju na sebe, smatra ona, te navodi niz skupina sličnih Berlin Geekettes u kojima žene same sebe nazivaju "curama". "Cura ne predstavlja prijetnju, ona je osoba s kojom se družite", kaže Caroline Drucker.Jess Erickson sjeća se kako joj je jedan mladić na čelu uspješne berlinske tehnološke tvrtke rekao da žene "jednostavno ne plivaju tako dobro u tehnološkim vodama" te da "ne smije zaposliti ženu jer će ona odvraćati pažnju ostalim programerima". Justin McMurray, Australac koji je otišao iz Londona i osnovao tvrtku za zapošljavanje u Berlinu, kaže da je njegovo iskustvo potpuno suprotno. Žene čine polovicu zaposlenika u njegovoj tvrtki Somewhere, poduzeću za zapošljavanje koje se oslanja na osobnost prilikom spajanja zaposlenika i poslodavaca. "Žene imaju vrhunske zamisli", kaže McMurray.

Melissa Eddy

Komentirajte prvi

New Report

Close