Europska unija je prošle godine zabranila ili povukla s tržišta preko dvije i pol tisuće neprehrambenih proizvoda, najvećim dijelom dječjih igrački, koje uglavnom dolaze iz Kine, objavila je u ponedjeljak Europska komisija.
EU već 12 godina ima Sustav za brzo uzbunjivanje (Rapex) koji omogućuje brzu razmjenu informacija između država članica i Europske komisije o opasnim neprehrambenim proizvodima, od igrački do motornih vozila, koji su povučeni s tržišta u bilo kojem dijelu Europe.
Na temelju tih informacija poduzimaju se odgovarajuće daljnje mjere (zabrana ili obustava prodaje, povlačenje, opoziv ili odluka carinskih tijela o zabrani uvoza) te obavješćuju potrošači na cijelom području EU-a.
U 2014. poduzeto je ukupno 2.755 takvih mjera koje su zabilježene u sustavu.
"Budite oprezni s igračkama", upozorila je povjerenica za pravosuđe, zaštitu potrošača i jednakost spolova Vera Jourova, dodajući da pozornost treba također obratiti i na električne naprave.
Najčešća kategorija proizvoda za koje su poduzete korektivne mjere ponovno su igračke, koje čine oko 28 svih proizvoda kojima je zabranjuje pristup europskom tržištu, zatim odjeća, tekstil i modni artikli (23 posto).
Među najčešće prijavljenim opasnostima tih proizvoda su opasnosti od ozljede, kemikalija i gušenja.
Kina je i dalje na prvom mjestu u sustavu upozorenja kao zemlja podrijetla iz koje dolazi najviše opasnih proizvoda. Samo se prošle godine 64 posto ukupnih prijava o opasnim proizvodima odnosilo na proizvode podrijetlom iz Kine, a isti postotak zabilježen je i 2013. Europska komisija blisko surađuje s Kinom putem aplikacije "Sustav brzog uzbunjivanja-KINA" kako bi se osiguralo da kineska tijela vlasti rješavaju na terenu sve prijave u pogledu sigurnosti proizvoda.
Povjerenica Jourova izrazila je zadovoljstvo efikasnošću Rapexa.
"Svaki proizvod u Europi mora biti siguran za naše građane. Potencijalno škodljivi proizvodi moraju se što prije povući s tržišta. Iz tog smo razloga uspostavili sustav brzog uzbunjivanja. S godinama se pokazalo da je taj sustav vrlo učinkovit u zaštiti europskih potrošača. Riječ je o vrlo praktičnom primjeru suradnje u EU-u na dobrobit naših građana", rekla je Jourova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu