Zavidan iznos prošlog je tjedna dodijeljen znanstvenicima s medicinskog studija Sveučilišta u Washingtonu, koji će za studije o Alzheimerovoj bolesti na raspolaganju imati čak 10 milijuna dolara.
Taj im je novac osiguran ne bi li u razdoblju od pet godina odgonetnuli točan proces nastanka ove neizlječive i degenerativna bolest mozga, te tako objasnili zašto neki ljudi u starijoj dobi obolijevaju od nje, dok se u drugih nikad ne razvije taj oblik demencije. Spomenuti iznos osigurao je američki Nacionalni institut za starenje koji je Sveučilište u Washingtonu prvi put ‘stipendirao’ još 1984. godine. Ta znanstveno-obrazovna institucija zbog svojih naprednih medicinskih istraživanja od tada kontinuirano prima novčanu pomoć Nacionalnog instituta. Kako su objavili na Sveučilištu, temelj budućih istraživanja biti će rano otkrivanje oštećenja na mozgu, koja uzrokuje Alzheimerova bolest. “Uzmemo li u obzir da se ta teška oštećenja pojavljuju bitno prije samih simptoma, njihovo rano otkrivanje i odgovor na pitanje kako do njih dolazi apsolutno su presudni za napredak postojećih metoda liječenja” pojasnio je John C. Morris, voditelj znanstvenog tima za proučavanje Alzheimerove bolesti na Sveučilištu u Washington. Inače, znanstvene procjene govore da bi do 2020. u svijetu moglo biti 43 milijuna oboljelih od demencije. Procjenjuje se da u Hrvatskoj danas ima oko 80.000 oboljelih od demencije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu