Vlada Srbije donijela je uredbu kojom potiče poduzetništvo, a poduzetnici koji pokreću posao moći će na natječaju dobiti subvenciju od 30 posto ukupnih ulaganja, javlja Blic. Za te svrhe u proračunu je planirano 150 milijuna dinara (oko 9 milijuna kuna), a usto osigurana su im i kreditna sredstva iz Fonda za razvoj u vrijednosti od 350 milijuna dinara, što znači da će preostali novac za pokretanje posla moći dobiti iz povoljnog kredita. Rok vraćanja je pet godina, sa počekom od godinu dana i kamatom od 1,5 do tri posto.
Na početku teško s novcem
Izvor Blica iz Vučićeve vlade kaže da se država za ovakvu pomoći odlučila jer je procijenjeno kako je poduzetnicima početnicima najteže osigurati novac za pokretanje posla.
“Opredjeljenje države je da se uz subvencije velikim investitorima pomogne i onim malim. Posebno će se voditi računa da se pomoć osigura mladima i ženama, ali i onima koji žele razvijati socijalno poduzetništvo.
9milijuna kuna
osigurala je država za pomoć poduzetnicima početnicima
Uz početnike, pravo na sudjelovanje na natječaju imat će i postojeći mikro i mali poduzetnici koji su već otvorili svoje tvrtke, ali im je nužna pomoć”, kaže sugovornik Blica. Prema njegovim riječima, u sklopu subvencionisanja početnika jasno su utvrđeni kriteriji za odobravanje novca. “Ulaganja koja će se subvencionisati odnose se na dogradnju, odnosno na rekonstrukciju poslovnog prostora, kupovinu opreme ne starije od pet godina, kao i za osiguranje trajnih obrtnih sredstava. Vlada je procijenila da takav oblik pomoći početnicima, subvencije i povoljni krediti, može u značajnoj mjeri potaknuti mlade da pokrenu svoj biznis. Također, za pomoć će se moći natjecati oni koji namjeravaju uložiti najmanje 400.000 dinara, do najviše šest milijuna”, objašnjava izvor iz vlade.
Za voćnjake i vinograde 55%
I srpski poljoprivrednici već u ožujku moći će se prijaviti na natječaje za subvencije i bespovratna sredstva koja dodjeljuje Ministarstvo poljoprivrede. Na raspolaganju je 18,6 milijardi dinara. Premije za mlijeko ostaju kao i lani sedam dinara po litri, za biljnu proizvodnju dobit će se 2000 dinara po hektaru, regres za gnojivo je 2000 dinara po hektaru.
70posto
iznose subvencije za organsku poljoprivredu
Država će sudjelovati u podizanju novih voćnjaka i vinograda, od 40% do 55% ukupne vrijednosti, za nabavu novih traktora i strojeva od 50% do 65%, za organsku biljnu proizvodnju 70%, dok će se za nabavu opreme u sektoru mesa, mlijeka, voća, povrća i grožđa vraćati između 50% i 65%.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu