Veliko je zanimanje za preuzimanje Istrabenz Turizma, u vlasništvu prezaduženog Istrabenza. Zanimanje su do sada pokazala 22 potencijalna preuzimatelja, ali neće biti iznenađenje ako će na kraju brojka biti još veća, neslužbeno doznaje Dnevnik. Američka konzultantska tvrtka CBRE, koji je angažirana kao financijski savjetnik za prodaju Istrabenz Turizma, pozvala je oko 300 potencijalnih investitora iz cijelog svijeta na nadmetanje.
Društvo za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB) prije nekoliko dana dobilo je ponudu jednog britanskog fonda za kupnju više od 90 posto svih potraživanja prema Istrabenzu. O tome tko su zainteresirani za kupnju Istrabenz Turizma, koji posjeduje šest hotela na slovenskoj obali, u Istrabenzu ne žele govoriti, ali prema neslužbenim informacijama Dnevnika riječ je prije svega o financijskim fondovima, od kojih su dva iz Hrvatske.
Iz gubitka u gubitak
Među zainteresiranima za kupnju Istrabenz turizma također je jedan od najvećih srpskih poduzetnika Miodrag Kostić, vlasnik MK Groupa, doznaje neslužbeno ljubljanski list. Prije tri godine Kostić je od Istrabenz već preuzeo tvrtku Istrabenz Hoteli Portorož, vlasnika hotela Kempinski Palace, a nedavno je pokušao kupiti oko 40 posto potraživanja prema Istrabenzu koje je prodavala Bank of America Merrill Lynch.
80 milijuna
eura procijenjena je vrijednost hotela Istrabenz Turizma
Prodaja Istrabenz Turizma, za kojeg stručnjaci tvrde da vrijedi između 70 i 80 milijuna eura, gotovo je neizbježna, navodi Dnevnik. Prema posljednjim dostupnim podacima, Grupa Istrabenz, s Istrabenz Turizmom i pola vlasništva nad Adriafinom, vlasnikom tvrtke Vinakoper, krajem ožujka ove godine imala je 137 milijuna eura duga. Istrabenzovi vjerovnici su na Okružnom sudu Kopar u srpnju potvrdili postupak preventivnog restrukturiranja, ali odluka još nije pravomoćna.
Krajem ožujka grupacija Istrabenz imala je 68,3 milijuna eura negativnog kapitala ili 2,18 milijuna eura više nego godinu ranije dok se neto financijski dug povećao za 650 tisuća eura i premašio 137 milijuna eura. Usto, Istrabenz se nalazi u nezavidnoj financijskoj situaciji jer je operativni gubitak u prvom tromjesečju povećan za 37 posto na gotovo 1,5 milijuna eura, a neto gubitak za 30 posto na 1,67 milijuna eura.
Objedinjavanje kapaciteta
Slovenski holding Sava je s udjelom od 16,32 posto najveći pojedinačni vlasnik Istrabenza u čijem je sastavu Istrabenz Turizam, nakon toga slijede Cavtat hoteli koji imaju 15,88 posto dionica i to na fiducijarnom računu Zagrebačke banke, dok se kao treći najveći dioničar Istrabenz Turizma navodi NFD i bivši vlasnik Hotela Bernardin, u stečaju. Istrabenz Turizam je u prvom tromjesečju ove godine povećao prihode od prodaje za tri posto na 5,04 milijuna eura, ali ne postoje službeni podaci o vrijednost kompanije.
Prodaja najvažnijeg slovenskog turističkog kompleksa dolazi usred velikog rasta turizma. Lanjski rezultati proglašeni su rekordnima na temelju 12 milijuna noćenja, odnosno rastu od 13 posto u odnosu na 2016. godinu. Slovenija je 2017. usvojila strategiju razvoja turizma do 2021. godine koja je najavila objedinjavanje turističkih kapaciteta pod zajednički nazivnik.
Kako će slovenska država objediniti upravljanje hotelskim lancima, pod kapom SDH, uskoro će biti poznato na temelju analize koju provodi hrvatska podružnica međunarodne tvrtke Horwath HTL. Prijedlog za objedinjavanje uključuju Sava turizam, Unitur, Hit s Hitom Alpineo, Hotele Bernardin, Adria Ankaran, lašku Thermanu i Terme Olimia.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu