U Africi će do 2050. živjeti dvije milijarde stanovnika, a da bi se kontinent uspješno nosio s tim problemom potrebni su mu sigurnost, dobra uprava i borba protiv nejednakosti te bolja infrastruktura, smatraju sudionici rasprave održane u sklopu Svjetskoga ekonomskog foruma u Davosu, ne uspijevajući se složiti u pogledu prioriteta.
"Nema razvoja bez sigurnosti. A kad smo kod sigurnosti, mi Afrikanci uistinu imamo problem", rekao je ganski predsjednik John Dramani Mahama.
Glavna direktorica nevladine organizacije Oxfam Winniw Byanyima je, govoreći o istoj temi istaknula kako je Afrika kontinent s velikim nejednakostima. "Kada je o ekonomskom rastu riječ, vidimo da on zaobilazi milijune Afrikanaca, što je jedan od uzroka brojnih sukoba" u mnogim zemljama, rekla je.
"Svjedoci smo koncentracije imovine i vlasti što isključuje milijune običnih ljudi. To su glavni uzroci nestabilnosti i nesigurnosti u svijetu", Smatra Byanyima i dodaje da, ukoliko se u Africi ne riješe socijalni problemi, problemi sa zapošljavanjem, nesigurnost može biti samo sve veća.
Nigerijski predsjednik Goodluck Jonathan vjeruje da "većina afričkih zemalja u ovome trenutku ima stabilnu vlast." Priznaje da u Nigeriji postoje određeni problemi s članovima islamističke grupe Boko Haram, aktivne na sjeveru zemlje, zbog čega se ondje vode sukobi između njihovih pripadnika i nigerijske vojske. Posljedica je puno mrtvih civila i činjenica da je u tri države na sjeveroistoku zemlje od svibnja 2013. na snazi izvanredno stanje.
Na pitanje o korupciji koja njegovu zemlju stoji oko 20 posto naftne proizvodnje Jonathan je rekao kako problem nije u korupciji već u određenim zajednicama koje vandaliziraju naftna postrojenja na jugu zemlje. Nigerijski predsjednik smatra da je glavni problem Afrike infrastruktura u prometnom sektoru. Drukčije razmišlja nigerijski milijarder Aliko Dangote, prema magazinu Forbes najbogatiji čovjek Afrika. On smatra da je ključni problem kontinenta pristup financijskim sredstvima.
Glavni tajnik britanske osiguravajuće tvrtke Old Mutual, Julian Roberts smatra da će u desetljećima koja slijede Afrika doživjeti uspjeh. No upozorava da kontinent može uspjeti samo ako privatne tvrtke i javni sektor budu surađivali. Predsjednik Jonathan kao primjer za ti ističe Nigeriju. Glavni gospodarski sektori, uz izuzetak komunikacija, u toj su zemlji privatizirani, a suradnja na relaciji javno-privatno funkcionira iznimno dobro.
Direktorica Oxfama smatra da je "dobro da se vlade povuku iz određenih sektora kako bi mogle zaživjeti privatne tvrtke". No, smatra ona, "vlade moraju biti sigurne da privatni sektor dobro funkcionira…. A kada shvatimo da bogatstvo, prirodni resursi Afrike ne stvaraju zaposlenja za stanovnike toga kontinenta, pitamo se – nije li zadaća na vlada da interveniraju? Bez sumnje, potrebno je donijeti propise da bi se zaštitila prava, ljudska prava, okoliš…", zaključuje Byanyima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu