Srpska vlada usvojila je izmjene i dopune Zakona o privatizaciji i uputila ga Skupštini na hitno usvajanje kako bi spriječila vjerovnike da već od 15. svibnja prinudno naplate svoja potraživanja nastala do 31. prosinca 2007. godine. To se odnosi na sve tvrtke koje će se privatizirati, pa i na one u restrukturiranju, piše Politika.
Rok za prijavu
Kada završi restrukturiranje i prodaja, Agencija za privatizaciju obavijestit će sudove i druga tijela nadležna za prinudnu naplatu o uplati novca dobivenog prodajom. Vjerovnici kompanija u restrukturiranju i privatizaciji dobili su rok od 30 dana za prijavljivanje potraživanja, a u roku od 90 dana Agencija mora predložiti način namirenja dugovanja. Banke, poreznici, dobavljači i ostale tvrtke koje su prijavile potraživanja od poduzeća u restrukturiranju imat će zatim rok od 30 dana za izjašnjavanje s prijedlogom Agencije za privatizaciju. To je ukupno 150 dana od trenutka stupanja izmjena zakona na snagu, nakon čega je moguća prinudna naplata od ovih poduzeća, navode Večernje novosti. Da srpska vlada nije povukla ovaj potez nastala bi nekontolirana naplata potraživanja i masovno otvaranja stečajeva nad 157 kompanija u restrukturiranju, a te tvrtke zapošljavaju više od 50 tisuća radnika.
Naime, prema odluci Ustavnog suda država od 14. svibnja više ne smije spriječavati vjerovnike da sudski naplate svoja potraživanja.Dugovi iznose milijarde eura, a IMT, IMR, Galenika, Yumco iz Vranja i ostali od problematičnih kompanija duguju oko 1,5 milijardi eura samo državi, odnosno Poreznoj upravi i komunalnim javnim poduzećima. Izmjene Zakona o privatizaciji prelazno su riješenje do usvajanja novog zakona, rečeno je Večernjim novostima iz Ministarstva gospodarstva. "Ovim izmjenama reguliran je postupak ostvarivanja prava vjerovnika poduzeća u restrukturiranju, a s druge strane zaštićen je minimum državnog interesa", tvrde u Ministarstvu gospodarstva, kojeg sada vodi Dušan Vujović. "Ideja je bila da se izmjenom propisa odgodi Dan D, kako 15. svibnja ne bi prepustili ta poduzeća stihiji odnosa između dužnika i vjerovnika i postupanju prema zakonu, nego da možda odgodimo rok do kraja ove godine ili prve polovine sljedeće godine", rekao je Politici bivši v.d. ministra gospodarstva Igor Mirović. Poduzeća u restrukturiranju razvrstat će se u tri grupe, ona koja mogu naći strateškog partnera, ona koja idu u stečaj i ona koja će biti likvidirana.
Novi zakoni
Do kraja srpnja zajedno sa zakonima o radu i planiranju i izgradnji trebali bi biti usvojeni novi zakoni o privatizaciji i stečaju, čije je donošenje uvjet Svjetske banke za odobrenje kredita od 250 milijuna dolara. Prijedlozi ovih zakona bili su pripremljeni i poslani vladi na usvajanje krajem prošle godine, ali su povučeni iz procedure na doradu. Zbog toga je, tvrdi se, uslijedila ostavka tadašnjeg ministra gospodarstva Saše Radulovića, nakon čega su raspisani izbor.Još se ne zna kako će izgledati novi zakon o privatizaciji, ali to će biti sedma izmjena jer privatizacija u Srbiji još nije završena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu