Aleksandar Vučić, premijer Srbije, prošlog tjedna boravio je u SAD-u gdje je s predstavnicima General Electrica, razgovarao o gradnji vjetroparkova u Srbiji. Amerikanci su konkretno zainteresirani za vjetroparkove u Dolovu i Kovačici, ali postoje brojne prepreke da bi se te investicije ostvarile.
Najveći problem je taj što u Srbiji još nije riješeno pitanje ugovora o obveznom otkupu struje iz vjetroelektrana, na temelju čega banke pristaju na financiraju skupe gradnje vjetroelektrana, koja doseže i stotine milijuna eura. Također, piše Politika, nije najbolje regulirano pitanje dobivanja dozvola, niti izgradnje priključaka za vjetroparkove.
Prema riječima Nikole Rajakovića, profesora Elektrotehničkog fakulteta i bivšeg državnog tajnika u Ministarstvu energetike, Srbija nije daleko napredovala u korištenju obnovljivih izvora, posebno kada je riječ o energiji koju mogu proizvesti vjetroparkovi. Instalirano je samo postrojenje snage 0,6 megavata na Pešterskoj visoravni.
350milijuna
eura stoji gradnja planiranih 76 vjetroturbina u Kovačici
Međutim, budući da se Srbija u pregovorima o priključenju EU akcijskim planom obvezala da će do 2020. godine imati 20 odsto “zelene” energije u ukupnoj potrošnji, teško će ispuniti plan ako se gradnja ne ubrza. Postoje, naravno, brojni planovi za gradnju (neki su već i propali) čak i na lokacijama koje je Vučić spominjao u Washingtonu, u Kovačici i Dolovu.
U Kovačici bi u rujnu trebalo početi postavljanje 76 vjetroturbina snage 250 megavata, koje bi počele s radom 2016. godine. Vrijednost investicije iznosi 350 milijuna eura, ali projekti o kojima je Vučić razgovarao s General Electricom nove su investicije, potvrđeno je Politici iz Vučićeva kabineta.
Prema nedavnoj izjavi Jürgen Velshofa, direktora Njemačke razvojne banka KfW u Srbiji, milijardu eura investicija u vjetroparkove u Srbiji čeka, jer ugovor o otkupu električne energije ne jamči sigurnost ulagačima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu