Vučić preselio vladu u Niš i obećava velika ulaganja u jug zemlje

Autor: Poslovni dnevnik , 18. listopad 2016. u 22:00
Država spašava zanemarene gradove na jugu Srbije/FOTOLIA

Na sjeveru prosječna neto plaća u studenome 2014. dosegnula je oko 3000 kuna, dok je na jugu bila 2300 kuna.

Vlada Srbije na čelu s premijerom Aleksandrom Vučićem preselila je na tjedan dana iz Beograda u Niš da bi istaknula brigu koju namjerava posvetiti južnom, zaostalom dijelu zemlje. U Srbiji je vrlo očita polarizaciju između bogatog sjevera i siromašnog juga. Takva podjela dobro se vidi na plaćama, na sjeveru je prosječna neto plaća u studenome 2014. godine dosegnula 48.906 dinara (oko 3000 kuna), dok je na jugu bila 37.861 dinar (oko 2300 kuna).

Također, velika je razlika u privlačenju stranih investicija, tako da, kako navodi list Danas, stanovnicima južnog dijela Srbije ostaje samo sjećanje na razdoblje kada se za građane Vranja govorilo da rade kao Japanci jer je Yumco zapošljavao 13.000 radnika, a Simpo bio jugoslavenski lider u proizvodnji nameštaja.

Dolazak BAT-a
Ipak, prvi korak u tranziciji na jugu Srbije učinjen je privatizacijom Duhanske industrije u Vranju (DIV) koja je sada u vlasništvu British American Tobaccoa (BAT). Slijedila je privatizacija Industrije mineralne vode Heba u Bujanovcu i zdravog dijela Poljoprivrednog kombinata Delišes, odnosno tvornice voćnih koncentrata, koje je kupila kompanija Nectar iz Bačke Palanke, sada najveći proizvođač voćnih sokova u regiji.  Prije 15-tak godina talijanski proizvođač cipela Geox otvorio je tvornicu u Vranju, u kojoj je, uz državne subvencije od oko 10 milijuna eura, zaposleno 1200 radnika.

 

2,1tisuću

radnika zapošljava korejska kompanija Yura u Leskovcu

Ulaganje u Slobodnu industrijsku zonu na bivšem vojnom poligonu u Bunuševcu, u predgrađu Vranja, dovelo je talijansku kompaniju Ditre Italia koja će otvoriti tvornicu namještaja, uz potporu države od nekoliko milijuna eura. A Vladičin Han je dobio pogon turskog proizvođača autodijelova, dok je u Leskovcu pogon otvorila korejska kompanija Yura (2100 radnika), koju je jučer posjetio Vučić, navodeći da je od menadžemnta tvornice zatražio da otvore još jednu tvornicu u Leskovcu.Prema njegovim riječima u Nišu, vlada Srbije planira u sljedećem razdoblju više ulagati u jug Srbije kako bi se popravilo stanje u gradskim proračunima i smanjila vrlo visoka nezaposlenost u tom dijelu zemlje. On je prvog dana rada vlade u Nišu najavio da će se u sljedećih tjedan dana potpisati ugovor s Leonijem, tvornicom kabela za automobile, što će omogućiti otvaranje novih 2200 radnih mjesta.

"Aster Textile već ima 250 radnih mjesta, a otvorit će 400 do 500 novih. Posjetit ćemo Yuru u kojoj će se zaposliti 1000 novih radnika. Turski Teklas širi se na drugu proizvodnu halu, a očekujemo dolazak Filipanaca i mnogih drugih", obećao je Vučić. Premijer je rekao da je vlada izdvojila i dodatnih dvije milijarde dinara za uređenju središta gradova na jugu, posebno starog jezgra Vranja, središta Niša i Leskovca, te možda i Pirota i Prokuplja, a sredstva bi trebala biti isplaćena najkasnije do kraja siječnja. U obećanjima ne zaostaju ni Vučićevi ministri. Rasim Ljajić, potpredsjednik vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, te ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavili su da će država izdvojiti sredstva za povećanje kapaciteta i opremanje Niške banje.

Zainteresirani Slovaci
Lončar je, nakon obilaska Instituta za prevenciju, liječenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih i reumatskih bolesti Niška banja, rekao da taj institut neće biti odmah privatiziran jer će svaka banja sama odlučiti želi li privatizaciju ili strateškog partnera. "To je prije svega namijenjeno banjama u koje država mora ulagati jer se ne mogu same izdržavati, budući da su u minusu ili problemima. Ako one nađu strateškog partnera da uloži sredstva, mi smo tu da podržimo", rekao je Lončar.Rasim Ljajić izjavio je da su tri banje u Srbiji i traženje investitora da se pokrenu prioritet za vladu. On je rekao da je vladino povjerenstvo odlučila kako je ključno da se uskoro riješe statusi Bujanovačke, Mataruške i Bogutovačke banje.

Prema Ljajićevim riječima u Niškoj banji, posebno povjerenstvo koju su osnovala četiri ministarstva odlučilo je da u privatizaciju odmah idu Bujanovačka, Bogutovačka, Mataruška i Kuršumlijska banja.  "Nastojimo pokrenuti one banje koje sada uopće ne rade ili posluju loše, a postoji mogućnost da za njih nađemo strateškog partnera ili kupca. Slovački partneri zainteresirani su za Matarušku i Bogutovačku banju, a dioničari Prolom banje za kupovinu Kuršumlijske banje, te tražimo investitora ili strateškog partnera za Bujanovačku Banju", izjavio je Ljajić. 

Ugroženo gospodarstvo

Ostali bez tršišta na Kosovu s dva milijuna potrošača
Neriješeni status Kosova dodatno je ugrozio položaj gospodarstvenika na jugu Srbije koji su ostali bez tržišta od oko dva milijuna potrošača, kojima su prodavali, prije svega robu široke potrošnje i građevinski materijal. Uspostavom bliže regionalne suradnje između Srbije i Albanije, koja je ovih dana dobila poticaj posjetom albanskom premijera Rame Beogradu, mogao bi se olakšati ulazak proizvoda kompanija s juga Srbije na tržište Albanije, ali i Kosova, gdje su se već dobro pozicionirale kompanije iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Makedonije i Turske, piše Danas. Usto, činjenica da je solunska luka bliža Vranju od Beograda mogla bi, uz novu cestovnu infrastrukturu, djelovati stimulativno na potencijalne investitore zainteresirane za iskorištavanje prednosti pomorskog puta udaljenog manje od tristo kilometara. S druge strane, sadašnji kapaciteti Yumka i Simpa, koji bi mogli biti jamstvo tržišne konkurentnosti, daju izvjesnu nadu za moguće pronalaženje strateških partnera, navodi beogradski list.

Komentirajte prvi

New Report

Close