Što uraditi sa novcem nakon privatizacije velikih javnih poduzeća poput Telekoma Srbija, pitanje je koje je postavio premijer Srbije Aleksandar Vučić na Kopaonik business forumu 2015.
Prema njegovim riječima, najveći problem Srbije je upravo to što nema projekte u koje može uložiti novac. "Nama to ostaje kao najveći problem, ne samo nedostatak novca ili nedovoljno sudjelovanje bankarskog sektora u financiranju takvih aktivnosti, nego upravo nedostatak ideja i nedostatak poduzetničkog duha u Srbiji", rekao je Vučić. Prema njegovim riječima, najveći problem je Petrohemija, a nada se da će do prve revizije aranžmana s MMF-om u svibnju biti riješeno pitanje kemijskog kompleksa.
45posto
direktora u Srbiji uvjereno u rast prihoda svojih kompanija u sljedećih godinu dana
I Nebojša Savić, predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije, na Kopaoniku se složio da će najveći problem u realizaciji programa s MMF-om biti reforma javnih poduzeća. "Bit će velikih problema u normalizaciji stanja u javnim poduzećima. Zato je potrebna pomoć države, ali i napuštanje stranačkih struktura i dolazak kompetentnih ljudi", rekao je Savić. Goran Radosavljević, profesor Fakulteta za ekonomiju, financije i administraciju (FEFA), rekao je da su i dalje loši makroekonomski pokazatelji, prije svega zbog lošeg gospodarskog ozračja i nedostataka investicija. "Po privlačenju izravnih investicija od 2007. do 2013. od Srbije su u regiji gori samo BiH i Makedonija", objasnio je Radosavljević, dodajući da je po brzini rasta javnog duga od Srbije gora samo Rumunjska.
Na Kopaoniku su predstavljeni i rezultati ankete provedena među poslovnim liderima na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u kojoj su sudjelovali i gospodarstvenici iz Srbije. Oni vide Rusiju kao zemlju ključnu za rast i razvoj poslovanja i smatraju da uvođenje konkurentnog poreznog sustava treba biti prioritet za vladu. Zanimljivo, među srpskim direktorim prevladava optimizam jer ih je čak 45 posto "vrlo uvjereno" u rast prihoda svojih kompanija u sljedećih 12 mjeseci, što ih čini većim optimistima od kolega u regiji. Kada je riječ o zaposlenosti stvari nisu toliko vedre, 32 posto direktora u Srbiji kaže da će povećati broj zaposlenih u svojim kompanijama, dok 39 posto očekuje smanjenje broja zaposlenih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu