Premijer Srbije Aleksandar Vučić prošlog petka najavio je da je Srbija spremna izdvojiti 150 milijuna eura za izgradnju stadiona koji bi primao između 50.000 i 60.000 gledatelja. Premijerov plan smjesta je podijelio srpsku javnost. Je li Srbiji potrebniji nacionalni stadion ili dječja bolnica? Je li stadion nužnost ili rasipanje novca kojeg Srbija nema, neka su od pitanja koja se postavljaju u srpskim medijima i na društvenim mrežama, pišu Večernje novosti.
Kao moguće lokacije nacionalnog stadiona Nogometni savez Srbije (FSS) je ranije najavljivao da će ulagačima biti ponuđene one na kojima su sada stadioni Crvene zvezde, Partizana i Rada. Spominjane su još četiri lokacije: oko sportskog centra u Staroj Pazovi, iza Altine na mjestu gdje se spajaju autoceste Beograd-Zagreb i Beograd-Novi Sad, iza bloka 45, kao i luka Beograd. Zagovornici gradnje stadiona ističu prednosti Vučićevog projekta, dok protivnici tvrde da se može pametnije potrošiti 150 milijuna eura državnog novca, te kao primjer na društvenim mrežama dijele fotografije katastrofalnih uvjeta u nekoliko dječjih bolnica u Srbiji.
60tisuća
gledatelja mogao bi primiti novi nogometni stadion u Beogradu
S druge strane, sportski djelatnici zagovaraju takav projekt, tako Dragan Bjelogrlić, redatelj i član uprave FK Partizan, smatra da država treba ući u taj posao, pa nudi i model. "Stadioni Zvezde i Partizana su državni, a njih država treba uzeti u zamjenu da napravi novi, suvremeni nacionalni stadion na kojem bi igrali naizmjice ta dva kluba i nacionalni tim. Ako sadašnji stadioni uđu u privatizaciju klubova, novi vlasnici će prodati atraktivne lokacije i na novima napraviti nove stadione. Zato je bolje da to uradi država", kaže Bjelogrlić.
'Ulagati u zdravstvo i kulturu'
Za redatelja Gorčina Stojanovića riječ je o čistom luksuzu. "Ako ste siromašni, ne kupujete lijepu sliku, gledate da vam krov ne prokišnjava i da vam ne bude hladno. Ovo je nepotreban luksuz, osim ako nije u čast odigravanja neke utakmice između nogometnih reprezentacija UAE-a i Srbije", uvjeren je Stojanović, koji tvrdi da država treba ulagati u zdravstvo, školstvo i kulturu. Na tvrdnju da bi se gradnjom stadiona zaposlili radnici, uzvraća da je riječ o javnim radovima koji se mogu provesti i u Kliničkom centru ili u operi u Nišu, ili na željezničkoj infrastrukturi.
250milijuna
eura cijena je za stadion koju navode u Nogometnom savezu Srbije
Zoran Babić, šef zastupnika vladajuće Srpske narodne stranke, uvjeren je da bi novi stadion omogućio da se Srbija kandidira za organizaciju europskih i svjetskih prvenstava. Jasno je i da je Tomislav Karadžić, predsjednik Nogometnog saveza Srbije, za izgradnju stadiona, za šta je, prema njegovom mišljenju, potrebno više novca nego što nudi Vučić, čak 250 milijuna eura. On veruje da je to "sjajna ideja" o kojoj će više moći reći za desetak dana, kada se vrati iz sjedišta Uefe.
Bogati sponzori
Crvena zvezda je krajem travnja potpisala novi sponzorski ugovor s ruskim Gazpromom, koji važi od srpnja. Ugovor između Crvena zvezda i generalnog sponzora Gazproma potpisan je na tri godine, a vrijednost iznosi po 4,5 milijuna eura godišnje. Nogometni klub Partizan je, pak, generalnog sponzora našao u jednoj od najvećih srpskih kompanija, Telekomu Srbija. Ugovor je potpisan na razdoblje od godinu i pol, od 1. travnja 2015. do 31. prosinca 2016. godine.
Propala najava
Ništa od dvorana za trening
Aleksandar Vučić, prema potrebi, voli javnost iznenaditi najavama velikih ulaganja u sportske objekte. Tako je u travnju 2014. objavljeno da je Ministarstvo omladine i sporta spremno financirati izgradnju sportskih dvorana za trening košarkaških klubova Crvena zvezda i Partizan. U srpskim medijima spominjala se investicija vrijedna 405 milijuna dinara (oko 25 milijuna kuna) pri čemu bi grad Beograd osigurao zemljište. Međutim, od svih tih planova zasada se ništa nije ostvarilo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu