Tržišna vrijednost europskih tehnoloških kompanija ove je godine pala za 400 milijardi dolara, pokazuje godišnje izvješće tvrtke Atomico, podcrtavajući koliko je 2022. bila teška za sektor koji je donedavno glasio kao hit među investitorima.
Kako stoji u izvješću “Stanje europskog tehnološkog sektora”, ukupna vrijednost tehnoloških kompanija čije su dionice uvrštene na burzama, kao i one koje ne kotiraju na tržištu, pala je na 2,7 bilijuna dolara u odnosu na vrhunac krajem 2021. kada je iznosila 3,1 bilijun dolara.
Izazovno okruženje
Brojke pokazuju koliko je ova godina bila zahtjevna za taj sektor. Donedavno “debelo” vrednovane (a po nekim analitičarima čak i precijenjene), tehnološke kompanije našle su se pod pritiskom zbog niza faktora, od utjecaja rata u Ukrajini do zaoštravanja monetarne politike središnjih banaka.
Naime, povećanje kamatnih stopa i povlačenje dijela poticaja uvedenih u vrijeme pandemije naveli su investitore da povuku dio novca iz tehnoloških kompanija koje nerijetko na početku poslovnog puta posluju s gubitkom. Naime, vrednovanja takvih kompanija često se temelje na budućim novčanim tokovima.
”Ovo je najizazovnije makroekonomsko okruženje od globalne financijske krize”, kaže Tom Wehmeier, partner u Atomicu, prenosi CNBC. “Naše je viđenje da će se takvo okružje nastaviti i u dobrom dijelu 2023. godine. Nema povratka, barem ne za kratko vrijeme, na uvjete koje smo vidjeli krajem 2021. godine”, dodaje Wehmeier.
Nekim europskim kompanija vrijednost je, najblaže rečeno, potonula. Švedska Klarna danas vrijedi 85 posto manje nego godinu dana ranije. Naime, vrijednost te “kupi sada, plati kasnije” kompanije pala je sa 45,6 milijardi dolara na 6,7 milijardi dolara. Vrijednost Spotifyja, servisa za streaming glaze, smanjila se za 60 posto.
Tijekom 2021. stvoreno je u Europi više od stotinu novih jednoroga, odnosno startupa s tržišnom vrijednošću iznad milijardu dolara, ponajviše zahvaljujući golemom priljevu novca iz fondova rizičnog kapitala. Atomicovo izvješće pokazuje da ih je ove godine “rođen” tek 31, što je najmanji broj novih “jednoroga” od 2017. godine.
K tome, oko 14.000 zaposlenika tehnoloških kompanija ostalo je bez posla tijekom ove godine. Ove je godine u europski tehnološki sektor uloženo 85 milijardi dolara što je dvostruko više nego 2019. ili 2020. godine, pokazuju procjene Atomica.
Međutim, u drugom dijelu ove godine došlo je do snažnog povlačenja investitora, pa je zabilježeno tek 37 rundi financiranja vrednijih od 100 milijuna dolara. Za ilustraciju, u prvom polugodištu zabilježeno ih je 133.
Novac nije problem
Investitori ističu kako je problem povjerenje u tržišne okolnosti, a ne novac. Naime, Atomico procjenjuje da je u Europi i dalje na raspolaganju oko 80 milijardi dolara kapitala koji je prikupljen prijašnjih godina, a fondovi rizičnog kapitala ga još nisu upotrijebili.
Oprezniji investitori mogli bi biti još “teži na obaraču”. Kako navodi Financial Times, Eric Boyle, partner u konzultantskoj kući Qatalyst Partners kazao je kako očekuje pad aktivnosti investitora još neko vrijeme, posebno zbog činjenice da su nova burzovna uvrštenja praktički zamrla.
Tako je prošle godine na europskim i američkim dioničkim tržištima zabilježeno 86 početnih ponuda dionica tehnoloških kompanija težih od milijardu dolara, a ove godine tek njih tri.
”Već imamo nekoliko kandidata za IPO koji se zanimaju kada će vrata tržišta biti otvorena. O tome čak i ne razmišljamo. Odgovor je ‘ne tako brzo’”, kaže Boyle.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu