Više od polovice milijunaša želi iseliti iz SAD-a, strahuju od posljedica izbora

Autor: Tanja Ivančić , 05. studeni 2024. u 12:49
Malta je jedno od odredišta koje imućni Amerikanci izabiru za bijeg uoči predsjedničkih izbora s namjerom da dobiju novo državljanstvo/Shutterstock

Mlade bogataše ne zanima tko će postati novi predsjednik države.

Ususret predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, sve veći broj imućnih Amerikanaca ozbiljno razmatra odlazak iz zemlje, strahujući od političke nestabilnosti i mogućeg nasilja, bez obzira na to tko pobijedi, piše CNBC.

Ovaj trend nije posve nov, jer odluke o preseljenju često su predmet razgovora tijekom izbornih ciklusa, ali ovaj put odvjetnici i savjetnici ističu da bogati Amerikanci ne ostaju samo na riječima, već poduzimaju konkretne korake.

Zlatne vize
Dominic Volek, voditelj odjela za privatne klijente u tvrtki Henley & Partners, izjavio je kako američki građani po prvi put čine najveći dio klijenata njegove tvrtke, čineći 20 posto ukupnog poslovanja.

Broj bogatih Amerikanaca koji traže drugu putovnicu ili boravište u inozemstvu porastao je za najmanje 30 posto u odnosu na prošlu godinu. David Lesperance, partner međunarodne porezne i imigracijske tvrtke Lesperance & Associates, potvrdio je da je broj Amerikanaca koji ga angažiraju zbog preseljenja otprilike utrostručen.

64

posto mladih želi uz pomoć tzv. zlatne vize ishoditi novo boravište

Prema anketi Arton Capitala, više od polovice američkih milijunaša razmatra odlazak iz SAD-a nakon izbora, neovisno o pobjedniku. Najveći interes za preseljenje pokazuju mlađi milijunaši, od kojih 64 posto u dobi između 18 i 29 godina izražava snažan interes za tzv. zlatne vize koje omogućuju boravište putem ulaganja.

Razlozi za ovaj rastući trend su višestruki. Povijesno gledano, imućni Amerikanci najčešće su tražili preseljenje zbog poreznih olakšica. No, sada prevladavaju političke i društvene brige, uključujući strah od eskalacije nasilja, porezne promjene te rastući antisemitizam i islamofobiju.

Jedan od prijedloga koji izaziva zabrinutost je plan potpredsjednice Kamale Harris o oporezivanju nerealiziranih kapitalnih dobitaka za one čije bogatstvo prelazi stotinu milijuna dolara. Iako analitičari smatraju da prijedlog ima male šanse da prođe u Kongresu, strah od njegove provedbe potiče imućne na pripremu “plana B”.

Najpopularnija odredišta za preseljenje uključuju europske zemlje poput Portugala, Malte, Grčke, Španjolske te karipske države poput Antigve i Barbude. Malta, iako skupa opcija s troškovima od oko jednog do 1.2 milijuna dolara, nudi državljanstvo koje omogućuje slobodno kretanje i boravište unutar EU, što je mnogima privlačno.

Portugal je, međutim, suočen s kritikama zbog naglog porasta cijena nekretnina izazvanog dolaskom bogatih stranaca, što je natjeralo vladu na pooštravanje pravila programa zlatnih viza.

Dodatno osiguranje
Osim političkih razloga, postoje i drugi čimbenici koji motiviraju preseljenje. Već je pandemija COVID-19 poveća interes bogatih za život u inozemstvu radi bolje kvalitete života, sigurnosti ili blizine obitelji. Također, mnogi vide posjedovanje državljanstva druge zemlje kao dodatno osiguranje od potencijalnih rizika.

Imigracijski odvjetnici upozoravaju da postupak dobivanja državljanstva ili boravišta nije trenutan; zahtjevi i provjere mogu potrajati mjesecima, a proces bi se mogao dodatno usporiti nakon objave izbornih rezultata, kada se očekuje novi val zahtjeva. “Redovi postaju sve duži,” ističe Lesperance. “Sasvim sigurno očekujem novi val zahtjeva 6. ili 7. studenog.”, prenosi CNBC.

Komentirajte prvi

New Report

Close