Ustavni sud Turske poništio je dio dekreta koji je potpisao predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, a koji ga je ovlastio da smijeni guvernere središnje banke – moć koju je iskoristio pet puta u toliko godina koliko je tražio veću kontrolu nad gospodarstvom.
Najviši sud zemlje utvrdio je da su dijelovi sveobuhvatne izvršne uredbe koja uključuje predsjednikovo pravo da skrati mandate guvernera banaka i zamjenika guvernera prekršili ustav, piše Financial Times.
Otkriće je uslijedilo kao odgovor na tužbu koju je pokrenula glavna oporbena stranka 2018., kada je uredba izdana. Takve predsjedničke ovlasti zahtijevaju zakon, napisali su suci.
Udar na najsiromašnije
Presuda bi mogla odgovoriti na zabrinutost stranih ulagača koji su oprezni zbog Erdoğanovih intervencija u središnjoj banci u kojoj je otpustio kreatore monetarne politike jer nisu dovoljno brzo snizili kamatne stope.
Od prošle godine, međutim, Erdogan je napravio zaokret obećavajući “racionalnu politiku” za borbu protiv inflacije u Turskoj. Zemlja ima jednu od najviših stopa rasta cijena u svijetu, koja u svibnju iznosi godišnjih 75 posto. Posljedice inflacije, bez iznenađenja, najviše osjećaju najsiromašniji građani.
Tamošnji sindikati upozorili su da siromašni u Turskoj plaćaju cijenu mjera štednje, procjenjujući da je prag gladi za četveročlanu obitelj u svibnju bio oko 19.000 lira (590 dolara) mjesečno, više od minimalne plaće koja iznosi 17.000 lira. Gospodarski dužnosnici odbacili su privremeno povećanje plaća ove godine.
Posljednja promjena u središnjoj banci Turske dogodila se u veljači, kada je Erdoğan otpustio Hafize Gaye Erkan, prvu guvernericu banke, koja je kumulativno podigla kamate za 36,5 postotnih bodova, nakon osam mjeseci na poslu nakon što su novine objavile da ju je zlostavljala kolege. Optužbe je Erkan zanijekala. Njezin nasljednik obećao je zadržati fokus na usporavanju inflacije i podigao referentnu stopu za još pet postotnih bodova na 50 posto.
Imenuje većinu sudaca
Presuda ustavnog suda rijedak je izazov predsjedničkoj vlasti u Turskoj, gdje je Erdoğan, sada u trećem desetljeću na vlasti, učvrstio kontrolu nad državnim institucijama, uključujući pravosuđe. On imenuje većinu sudaca Ustavnog suda.
Predsjednik nije spomenuo presudu u govoru nakon sastanka vlade u utorak. Njegov savjetnik Mehmet Uçum kasnije je u objavi na platformi društvenih medija X rekao da se poništenje ne odnosi na “suštinu” pravila, već na način na koji je propisano. “Ustavni sud nije predsjedniku opozvao ovlasti da imenuje ili razriješi guvernera središnje banke”, rekao je.
Prošle godine Erdoğan je kritizirao isti sud jer je naredio oslobađanje odvjetnika koji je bio izabran u parlament dok je bio u zatvoru zbog političkih aktivnosti te je rekao da treba nastaviti kaznenu istragu protiv sudaca. Odvjetnik ostaje u zatvoru.
Nedavno je Erdoğan obećao političko “omekšavanje” nakon što je njegova vladajuća stranka pretrpjela značajne gubitke na lokalnim izborima u ožujku. Dio analitičara sumnja da bi ustavni sud riskirao još jedan sukob s Erdoğanom.
“Uvjeti koji bi omogućili ustavnom sudu ili drugim sudovima da djeluju neovisno još uvijek nisu vidljivi”, rekao je Ersin Kalaycıoğlu, znanstvenik u Centru za politiku SveučilištSabanci u Istanbulu. “Umekšavanje ili normalizacija o kojoj je predsjednik govorio zahtijevat će veću vladavinu prava, a ovo bi mogao biti korak u tom smjeru”, rekao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu