Dok industrija prolazi kroz transformaciju zbog umjetne inteligencije, potražnja za energijom u američkim podatkovnim centrima mogla bi se gotovo utrostručiti u sljedeće tri godine i doseći čak 12 posto ukupne potrošnje električne energije u zemlji, stoji u izvješću Ministarstva energetike (DOE) koji bi trebao biti objavljen u petak, doznaje Reuters.
Izvješće laboratorija Lawrence Berkeley dolazi u trenutku kada elektroenergetska industrija SAD-a i državne agencije pokušavaju spoznati kako će nagli porast potražnje velikih tehnoloških kompanija za podatkovnim centrima utjecati na električne mreže, račune za struju i klimu.
Sada na 4 posto
Do 2028. godišnja potrošnja energije podatkovnih centara mogla bi doseći između 74 i 132 gigavata, odnosno između 6,7 i 12 posto ukupne potrošnje električne energije u SAD-u, navodi se u izvješću Berkeley Laba. Trenutno podatkovni centri čine nešto više od 4 posto energetskog opterećenja zemlje.
“Ovo nam pokazuje gdje je granica u smislu rastuće potražnje za energijom u SAD-u”, rekao je Avi Shultz, direktor Ureda za industrijsku učinkovitost i dekarbonizaciju DOE-a.
Potražnja za energijom u podatkovnim centrima bila je uglavnom stabilna od ranih do srednjih 2010-ih, unatoč značajnom rastu industrije, zahvaljujući povećanju računalne učinkovitosti i prijelazu s malih decentraliziranih centara na ‘velike oblake’, što je smanjilo potrebu za energetski intenzivnom IT opremom i infrastrukturom.
Od 2017. godine, primjena GPU podatkovnih servera dovela je do više nego udvostručene potrošnje energije u sektoru tijekom šestogodišnjeg razdoblja, navodi se u izvješću.Umjetna inteligencija, koja zahtijeva sve snažnije čipove i intenzivne sustave hlađenja, glavni je pokretač predviđenog rasta podatkovnih centara. Kada je posljednje izvješće objavljeno 2016., AI serveri u podatkovnim centrima činili su oko dva posto ukupne energetske potrošnje servera.
Povećanje transparentnosti
“Industrija se toliko promijenila između 2016. i sada”, rekao je glavni istraživač izvješća, Arman Shehabi, znanstvenik u Berkeley Labu. Istraživači su preporučili i strategije za povećanje transparentnosti u industriji, uključujući prikupljanje više podataka o podatkovnim centrima, koji bi se anonimno prijavljivali, s detaljima o potrošnji energije, računalnim kapacitetima i vrsti radnog opterećenja, što se trenutno smatra vlasničkim podacima.
“Pokazivanjem energetske potrošnje i, što je važnije, uzroka rasta te potrošnje, možemo bolje razmišljati o prilikama za povećanje učinkovitosti,” rekao je Shehabi.