Upoznajte čovjeka koji je potpuno promijenio način na koji gledamo televiziju

Autor: Antonija Alar , 12. rujan 2015. u 08:00
Foto: Britta Pedersen/DPA/PIXSELL

Ideju za stvaranje danas planetarno poznatog servisa Hastings je dobio nakon što je platio kaznu od 40 dolara jer nije produžio najam DVD-a.

Netflix, online streaming stranica iza sebe ima brojne uspjehe te vlastiti originalni program sa više od 100 milijuna sati sadržaja.

Iako se Reed Hastings, izvršni direktor i osnivač Netflixa, ne voli eksponirati, krajnje je vrijeme da upoznate čovjeka koji je stvorio tehnološku zajednicu vrijednu 47 milijardi dolara.

Reed Hastings rođen je 8. kolovoza 1960. u Bostonu. Pohađao je Bowdoin College, na kojemu je stekao prvostupničku diplomu u matematici, te je tamo ujedno bio i član Outing kluba u kojemu je organizirao planinarska putovanja i veslanje u kanuima. Nakon završetka fakultetskog obrazovanja, pridružio se Mirovnim snagama, te je dvije godine podučavao srednjoškolce matematici u Swazilandu u Južnoj Africi, navodi Business Insider.

Nakon što se vratio u Sjedinjene države, Hastings je na Stanfordu magistrirao na studiju umjetne inteligencije. 1991. godine, osnovao tvrtku Pure Software, koja se bavi pronalaženjem i rješavanjem softverskih rješenja. Tvrtka je svake godine udvostručavala svoje prihode. Hastings je prvo u njoj radio kao inženjer, no kasnije je napustio tu poziciju i imenovao se izvršnim direktorom.
Pure Software izašao je na burzu 1995. godine. Tada ga je kupio Rational Software za 750 milijuna dolara. Dvije godine kasnije, Hastings je osnovao tvrtku Netflix s Marcom Randolphom. Zanimljivo, ideja za Netflix,  rodila se nakon što je Hastings platio kaznu od 40 dolara zato što nije produžio najam DVD-a.

Hastings je ponudio 49 posto udjela Netflixa, 2000. godine, Blockbusteru, koji ga je odbio i time napravio veliku grešku. To je bilo vrijeme kada je Hastings promovirao Netflix kao online servis za iznajmljivanje DVD-a. Pet godina kasnije situacija preokrenula u korist Netflixa. Do 2005. godine, Netflix je imao četiri i pol milijuna pretplatnika, potkopavši time sve online napore Blockbustera.
Netflix je nastavio rasti na online tržištu nudeći streaming servis na zahtjev, koji je do 2010-te imao 16 milijuna pretplatnika. Pokušao je odvojiti DVD-e i streaming na zahtjev, no nakon što je shvatio da je razdvajanje bila pogreška, opet ih je spojio.

Hastings je Netflix 2013. godine doveo na do tada neistražen teritorij kada je preko Netflixa premijerno emitirao prvu vlastitu originalnu televizijsku seriju “Kuća od karata”. Bio je to pun pogodak. Serija je osvojila tri nagrade Emmy, a bila je nominirana za njih devet. Do kraja te godine, Netflix je uspio utrostručiti svoju vrijednost.

Otkako je kompanija izašla na burzu 2002. godine, Netflixove dionice rapidno su porasle. Od kolovoza 2015., Netflixova cijena dionica skočila je za 9925 posto od početne inicijalne ponude.

Hastingsov način vođenja tvrtke daleko je od klasičnog. Tako je u kolovozu 2015.  zaposlenicima  Netflixa odobrio nelimitiran rodiljni dopust i za žene i muškarce te su uvedeni  i  nelimitirani dopusti za zaposlenike.

Hastings, navodno nema vlastiti ured u središtu Netflixa u Los Gatosu u Kaliforniji, već svoje radno vrijeme provodi sa zaposlenicima, kojima je uvijek dostupan, ukoliko nekome treba njegova pomoć. A kada mu je potrebna pauza otiđe u sobu na krovu zgrade Netflixa. Vodeći čovjek Netflixa, ne samo da utire put za budućnost televizije, već se također zalaže za reformu obrazovanja u Kaliforniji. Hastings je bio i predsjednik Kalifornijskog odbora za obrazovanje od 2001. do 2004. godine, a prošle je godine bio glavni govornik na konferenciji Charter Schoolsa.

Iako u to vrijeme još nije bio milijarder, Hastings i njegova žena potpisali su prisegu, koju su potpisali i Bill i Melinda Gates, da će donirati veći dio svog bogatstva siromašnima.

Prema Forbesu, danas, Hastingsova neto vrijednost iznosi skoro dvije milijarde dolara, od kojeg je većinu zaradio od dionica Netflixa.

Izvan Netflixa, Hastings je filantrop i član odbora Facebooka i mnogih drugih neprofitnih organizacija. Prema njegovoj Facebook stranici, može se vidjeti da uživa u putovanjima u Monterey s prijateljima i obitelji te da je blizak s Markom Zuckerbergom, osnivačem Facebooka.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Prema Forbesu, danas, Hastingsova neto vrijednost iznosi skoro dvije milijarde dolara, od kojeg je većinu zaradio od dionica Netflixa.

New Report

Close