Nakon prodaje poljske podružnice Pekao Bank, talijanski bankarski div UniCredit razmatra nove prodaje imovine kako bi se uzdignuo s donjeg dijela liste najslabije kapitaliziranih europskih banaka. Prema tvrdnjama četiri upućena izvora Financial Timesa, banka razmatra prodaju cjelokupnog udjela u Pioneeru, podružnici za upravljanje imovinom.
Pioneer Investments upravlja s 245 milijardi eura imovine, a UniCredit je većinu udjela ranije želio prodati španjolskom Santanderu. Međutim, plan se u srpnju izjalovio. Na prodaju cjelokupnog udjela najveća se talijanska banka po imovini odlučila jer je bankovni regulator sugerirao kako se kapitalna slika UniCredita neće bitno poboljšati ako se ostavi 33 posto udjela u Pioneeru, kako je prije planirano, tvrde izvori FT-a.
10,3posto
iznosio je krajem lipnja Tier 1 omjer kapitala UniCredita
No, talijanska država nije osobito sretna zbog prodaje Pioneera i to još stranom kupcu. Pioneer je, naime, značajan kupac talijanskog državnog duga, pa se Rim pribojava da novi vlasnik neće biti toliko zainteresiran za talijanske obveznice. Na stolu je i dalje ljetošnji prijedlog da se dionice Pioneera izlistaju na burzi, tvrde izvori. Prodaja Pioneera dio je napora novog glavnog izvršnog direktora, Jeana-Pierrea Mustiera da kapitalno ojača jedinu talijansku sistemski važnu banku. Podsjetimo, na nedavnom stres-testu Europske središnje banke (ECB) u srpnju UniCredit je zauzeo šesto mjesto od začelja po kapitaliziranosti. Tier 1 omjer na svega je 10,3 posto.
Uz prodaju Pioneera i Pekao Bank koju želi kupiti poljski osiguravatelj u državnom vlasništvu PZU, Mustier razmatra i izdvajanje nekoliko desetaka milijardi eura loših kredita u novi sekuritizacijski fond te dokapitalizaciju do 10 milijardi eura. Iz UniCredita odbili su komentirati medijske napise. Kada bi “počistio” loše kredite u opsegu na koji je to učinjeno u najproblematičnijoj banci Monte Paschi, omjer kapitala UniCredita pao bi na 8,7 posto, niže od dopuštene granice ECB-a, objavila je rejtinška agencija Moody’s.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu