Iako je 9. rujna odobren izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u zemlje Europske unije, službeni podaci pokazuju da je za to vrijeme došlo do naglog pada izvoza mlijeka iz BiH, pišu Nezavisne novine.
Takvu paradoksalnu situaciju potvrđuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, prema kojima je "zeleno svjetlo" za izvoz u EU samo pojačalo trend smanjenja izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koji traje od lipnja ove godine. Tako je u srpnju ove godine izvoz mlijeka iznosio 3,7 milijuna kilograma, da bi svakog mjeseca bio sve niži, te je u prva tri tjedna listopada iznosio 2,4 miliona kilograma, što je za oko 1,3 milijuna kilograma manje nego u rujnu ili gotovo dvostruko manje nego u kolovozu ove godine, kada nije bio moguć izvoz u zemlje EU. Najveći pad izvoza u listopadu, u odnosu na rujan, zabilježen je kod mlijeka i vrhnja bez dodatih sladila, kod sira i skute, te maslaca.
Izvoz je povećan kada su u pitanju mlijeko i vrhnje s dodatim sladilima. Mljekari iz BiH tvrde da bi uzrok mogao biti smanjena proizvodnja mlijeka u BiH, koja je primjetna već nekoliko godina, a čiji uzrok su elementarne nepogode, teški uvjeti rada stočara, ali i nedostatak stočne hrane. Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Stočar iz Bijeljine, rekao je da je proizvodnja mlijeka u RS i BiH u padu i da je na njegovoj farmi došlo do pada proizvodnje mlijeka za otprilike oko 30%. "Kod mene je uzrok nedostatak hrane, zbog poplave i suše, takođe farmeri ne mogu proširivati farme jer nemaju dovoljno obradive zemlje", rekao je Nikolić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu