Europska komisija predlaže zemljama članicama da smanje porezna opterećenja na rad, a povećaju poreze na imovinu, potrošnju te ekološke poreze kako bi nadoknadile gubitak prihoda zbog manjih poreza na rad.
Komisija je prošli tjedan objavila godišnji pregled rasta, u kojem preporučuje gospodarske prioritete za narednu godinu. S objavom toga dokumenta započinje europski semestar, instrument za veću koordinaciju proračunskih i gospodarskih politika, koji je uveden u sklopu borbe protiv krize. "Ekonomske studije pokazuju da neki tipovi poreza – poput onih na rad i na prihod – nisu poticajni za rast, dok se porezi na potrošnju i ekološki porezi smatraju poticajnim za rast. Komisija stoga preporučuje zemljama članicama da porezno opterećenje preusmjere s rada i korporatavnih poreza na na potrošnju i ekološke poreze", navodi Komisija.
Komisija posebice preporučuje smanjenje poreza na rad, posebice na niskoplaćeni rad. "To ne samo da potiče radnike da rade i poslodavce da zapošljavaju, nego i pridonosi pravednijom poreznom sustavu smanjenjem poreznog tereta za najranjivije", dodaje Komisija. Europska komisija takođe preporučuje proširenje porezne baze, navodeći da povećanje poreznih stopa nije jedini način za povećanje poreznih prihoda. "Pametniji način može biti uklanjanje ili smanjenje poreznih iznimki. Primjerice, ograničavanje korištenja snižene stope PDV-a može donijeti zemljama članicama značajne nove prihode bez daljnjeg povećavanja osnovne stope. Studije pokazuju da bi se u nekim slučajevima ako bi se uklonile sve snižene stope mogla smanjiti osnovna stopa, a da pritom ne dođe do smanjenja poreznih prihoda", kaže Komisija.
Prema Komisiji, porezni sustav u nekim zemljama članicama potiče zaduživanje stanovništva i poduzeća, posebno ističući olakšice na hipotekarne kredite. "Povoljni porezni tretman hipotekarnih kredita smatra se jednim od čimbenika koji pridonosi prevelikom investiranju u nekretnine i stvaranju cjenovnog balona što je igralo veliku ulogu u krizi u nekim zemljama članicama", navodi Komisija. Bruxelles također preporučuje zemljama članicama da poboljšaju sustav prikupljanja poreza, posebice kroz borbu protiv poreznih prijevara i izbjegavanja plaćanja poreza.
Ekološki porezi koji se plaćaju na energiju i onečišćenje okoliša smatraju se bitnim poticajima ne samo za rast, nego i za ispunjavanje drugih političkih ciljeva poput borbe protiv klimatskih promjena, sigurnosti energije i njezinog učinkovitog korištenja. Komisija poziva zemlje članice da razmisle o ukidanju sniženih stopa PDV-a na energiju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U Hrvatskoj se ne isplati raditi .
Najbolje je čekati na Burzi da se zaposlite u Javnom sektoru , na Državnim Jaslama .
Ili da danima pohađate razne doktore i skupljajte liječničku dokumentaciju te tražite penziju .
Iako ste mladi imate veliku šanšu da dobijete mirovinu .
Mnogima je to uspjelo već u tridesetm godinama .
Ljudi su racionalni i ulažu trud tamo gdje je najisplativije .
Glupo je raditi u Realnom sektoru samo za poreze ,doprinose i ostale štibre i harače !
Samo dio Poreza kojim su oporezivani poduzetnici iz Realnog sektora :
25 % PDV na razliku u cjeni
20 % porez na dobit
12 % porez
18 % prirez u Zgb
i sada kada idete kupiti Mercedes platite opet porez 14 %
pa onda 10 % carina
pa na sve to opet PDV 25 %
pa porez na auto godišnje
pa cestarine
pa porez na osiguranje
pa porez na tehnički i regitraciju
pa porez na svaku litru benzina
i t.d…..
nema kaja oporezivanju
gospodarstvo su uništili največim porezima na svjetu !
Kako ćete prepoznati Vladu koja će izvući Hrvatsku iz krize ?
Smanjit će sve poreze Realnom sektoru 50 %
Dobro , ne morate kupiti Mercedes , kupite dionice .
I na dionice od dividende ćete platiti porez (20%) +12 % i prirez 18 % Zgb.
Ili kupite nekretninu ?
Opet ćete morati platiti porez kod kupnje i svake godine ćete plaćati porez na imovinu i nekretnine .
U Hrvatskoj se najviše isplati ne raditi .
A ako imate kaku lovu odmah ju potrošite na hranu i piće , sve pojedite , popijte i poserite pa vam nemogu ništa uzeti !
Ito nije kraj deranju kože porezima od ovih Gulikoža :
Kad jednog dana otegnete papke ,
vaši će dragi nasljednici morati platiti porez na ostavljenu im imovinu ,
na vaš dom ,
na vašu vikendicu ,
na vaš auto ,
na vašu tvrtku ,
na vaš obrt ,
na vašu grobnicu…..
Ni to neće biti kraj oporezovanju !
Vaši će nasljednici opet morati plaćati porez na nasljeđenu imovinu !
Mida:
da dopunim sliku :
1. akontacija poreza na dobit za narednu godinu
2. davanja na plaću 100%
3. komunalni troškovi ( slivne vode, zaštite svega mogućeg, spomenička renta, prićuva, komunalne naknade…. )
4. troškovi registracije vozila i troškovi održavanja i korištenja, a koji su na neto cijenu opterečeni spiralno gornjim redosljedom 80%
5. komunikacije na neto trošak 100% naknada i poreza
6. obvezan mito za normalne i zakonske usluge ili razmatranje tvoje ponude uopće
Kada sve zbrojiš dobije 100% od dobiti.
Ako nema dobiti onda je gubitak.
država je zadržala svu gomilu SFRJ administracije.
Zadržala je i SFRJ porezne zakone i razne dopune i akte državnih nameta.
U zemlji slobodnog tržišta, demokratskog uređenja sa SFRJ poreznim zakonima je prava drama aspurda i nespojivih mogućnosti.
Porezni zakon i kao takvo cijelo društveno uređenje SFRJ-a koji mi danas koristimo samo umjesto Dinara nam piše Kuna i umjesto SFRJ piše RH u poreznom zakonu, imalo je smisla u SFRJ.
Naime taj zakon je SFRJ jamčio destimuliranje privatnog sektora i ostavio mogućnost klasičnog uništenja bilo koga koje iskako iz “Svi za jednoga, jedan za sve ”.
Danas koristimo isti zakon bez ideje i cilja, a više neznam dali je Vlast blesava i to ne vidi ili namjerno opstruiraju tu činjenicu radi lakog manipuliranja privatnog sektora.
Pitam se tko ima koristi od toga ?
Država ?
Nema
Privatni sektor ?
Nema
Državni i javni djelatnici ?
IMAJU
Istina može biti samo jedna !
(cenzurirao g.Vjeko)
Ha, ha, ha. Još da mi netko objasni gdje će radnici živjeti? U čardaku ni na nebu ni na zemlji? Svaki porez na imovinu se vraća kao bumerang tim istim radnicima, a ne poslodavcima. Jer će poslodavci svoj porez moći platiti, a radnici neće. :-)) reforma.forumhr.com
Uključite se u raspravu