Privatizacija nacionalizirane austrijske Hypo grupacije bliži se finalizaciji, a izgledno je da bi novog vlasnika ipak najprije mogla dobiti austrijska podružnica.
Pregovori oko prodaje bankovnog poslovanja u Austriji ušli su u konačnu fazu, no umjesto ruskog ili turskog investitora koji su se u financijskim krugovima smatrali najvjerojatnijima, novi vlasnik mogla bi postati indijska financijska grupacija Srei Group. U 'dealu' je zasad samo banka u Austriji pa će se novi vlasnik za banke u Italiji, Hrvatskoj te ostatku jugoistočne Europe, tražiti zasebno. Prema pisanju austrijskog Die Pressea iz neslužbenih izvora, indijski Srei Infrastructure Finance Ltd. ima "dobre šanse" za kupnju austrijske podružnice. "Proces privatizacije austrijske podružnice najviše je odmaknuo i 'deal' je ugovoren za ovu godinu", rekao je Poslovnom dnevniku glasnogovornik banke u Austriji Nikola Donig, no nije želio komentirati navode o ulasku indijske grupacije. Glasnogovornik Sreija Braj Kishore za Bloomberg je demantirao interes za akviziciju, no nije precizirao je li neka od kompanija unutar koncerna ipak mogući kandidat za novog vlasnika Hypa. Austrijska akvizija donijela bi indijskoj financijskoj grupaciji bankarsku licenciju i omogućila jednostavni(ji) ulazak na europsko tržište.
Prema podacima s internetske stranice, Srei je jedan od pionira u infrastrukturnom financiranju u Indiji; a povrh toga financira energetske projekte, telekomunikacije i promet. Sredinom prošle godine pod upravljanjem je imao 3,5 milijarde dolara imovine. U vlasničkoj strukturi kao manjinski dioničari od 1997. su međunarodne institucije International Finance Corporation (dio grupacije Svjetske banke), njemačke razvojne banke KfW i DEG, kao i financijske institucije u vlasništvu Vlada Nizozemske, Belgije i Finske. Indijska grupacija jedna je od prvih tamošnjih nebankarskih institucija s pristupom međunarodnim tržištima kapitala; od 2005. godine kotira na Londonskoj burzi te još nekoliko tržišta kapitala. Diljem Indije ima mrežu od 85 podružnica putem kojih opslužuje više od 30.000 klijenata, a otvaranjem dvaju ureda u Rusiji i Njemačkoj započela je međunarodnu ekspanziju.Hrvatska Hypo Alpe-Adria banka, nema sumnje, još će neko vrijeme čekati na privatnog vlasnika.
"Kad je u pitanju prodaja Hypa u jugoistočnoj Europi, proces je tek započeo u svibnju 2012. i daleko sporije je napredovao", neizravno su potvrdili iz Hypa u Austriji. Do kraja svibnja Beč Europskoj komisiji treba predati plan restrukturiranja jer je ponovna privatizacija bila uvjet Bruxellesa za spašavanje posrnule banke 2009. godine. U pripremi za prodaju, od koje se Austrija nada dobiti 1,5 milijardu eura, grupa je razdvojena na četiri cjeline; na poslovanje u Austriji, Italiji te jugoistočnoj Europi (u koju spadaju banke u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Crnoj Gori i Srbiji) te tvrtku u koju se izdvaja nematično poslovanje. Čelnik grupe Gottwald Kranebitter prošle godine otkrio je da su za Hypo grupu potencijalno zainteresirane banke iz Europe, Rusije, Turske i jugoistočne Azije, kao i "financijski" ulagači.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu