Ekonomski analitičari i ulagači ne skrivaju optimizam oko gospodarske budućnosti Egipta nakon svrgavanja predsjednika Mohameda Mursija.
Dionice na kairskoj burzi skočile su sedam posto, što je najveći dnevni rast u posljednjih godinu dana. Smanjen je i kreditni rizik zemlje. Ulagači su uvjereni da nastupa novo doba za egipatsko gospodarstvo, unatoč tome što Egipat još uvijek proživljava jednu od najtežih gospodarskih kriza u zadnjih nekoliko desetljeća. Pojedini analitičari otišli su malo dalje u svojim razmišljanjima tvrdeći da je sada sasvim izvjestan aranžman o dugoročnom kreditu Međunarodnog monetarnog fonda, iako mnogi ostaju skeptični po pitanju hoće li se on realizirati. "Tehnokrati znaju kako se baviti institucijama i sigurno će financijski pomoći državi jer imaju jasan plan", kaže za BBC Sebastien Henin, menadžer u investicijskoj tvrtki The National Investor. Dodaje da će doći do definitivne promjene u poslovnom okruženju, kako za domaće, tako i za inozemne ulagače.
Rast nezaposlenosti
Dina Ahmad, strateginja BNP Paribas, kaže da ne treba pretjerivati s optimizmom. Naglašava da su prosvjedi u Egiptu, koji su na kraju rezultirali Mursijevim odlaskom, barem dijelom bili uzrokovani lošom ekonomskom situacijom u toj zemlji. Arapsko proljeće koje je prije Mursija otpuhalo Hosnija Mubaraka nije donijelo novi ekonomski zamah kako su se mnogi nadali. Umjesto toga, politička nestabilnost u Egiptu uzrokovala je snažan rast inflacije i stope nezaposlenosti uz pad prihoda od inozemnih ulaganja i turizma koji je bio snažna prihodovna točka egipatske ekonomije. Državni dug je u dvije godine povećan za 10 milijardi američkih dolara, a 3-postotna inflacija u vrijeme Mubarakove vladavine danas iznosi između 13 i 18 posto. Nezaposlenost je pod Mursijem skočila na rekordnih 13,2 posto.
Caroline Freund, iz Petersonovog instituta međunarodne ekonomije, kazala je da nije nepoznato da zemlje u tranziciji gospodarski padaju, ali da je za vrijeme Mursija vlast propustila uvesti političke i ekonomske promjene odmah, koristeći novi zamah osjećaja slobode. Politička nestabilnost učinila je gotovo nemogućim prikupljanje poreza u zemlji sa 80 milijuna ljudi. Stoga nije bilo druge nego da se Mursijeva administracija zadužuje, topeći državne rezerve, zbog čega su danas 16 milijardi dolara manje nego su bile prije Mursijeva dolaska na vlast.
Bez struje i hrane
On je na sve strane uzimao novac kako bi pokrivao rupe pa je od Saudijske Arabije posudio tri milijarde dolara, kao i od Katara, dok je u Turskoj pozajmio dodatnih milijardu dolara. Okrenuo se i Libiji od koje je pozajmio dvije milijardi dolara, a kada nije uspio dobiti 4,8 milijardi dolara kredita od MMF-a, uskočio je SAD koji je pozajmio 1,3 miliijardi dolara. To, međutim, nije bilo niti približno dovoljno da Egipćani dobiju barem dojam da se stvari popravljaju.
Ujedinjeni narodi u svibnju su objavili da su siromaštvo i nesigurnost u dobavi hrane eskalirali u posljednje tri godine te da se 17 posto egipatske populacije bori da osigura hranu na stolu. Pothranjenost među djecom mlađom od pet godina skočila je na rekordnih 31 posto. Analitičari smatraju da je Egipat pod Mursijem krenuo od lošega prema gorem te da je gospodarstvo pred kolapsom. Opskrba električnom energijom i vodom je sporadična, a u nekim se mjestima teško dolazi i do osnovnih namirnica kao što je kruh.
Egipatska vojska može donijeti stabilnost i ponovno privući ulagače. To je, međutim, samo kratkoročna mjera jer u egipatskom društvu, pa tako i u ekonomiji, ostaju velike nesigurnosti zbog čega bi i ova euforija koja je zavladala mogla biti kratkog daha, jer su problemi preduboki da bi kratkotrajni uzlet dioničkog tržišta upućivao na dugoročni oporavak. Dok Egipat ne dostigne političku stabilnost, teško će moći očekivati povratak ekonomskog rasta. Bez ikakve naznake o smjeru stabilizacije političkog sustava i ekonomsku je politiku prilično teško smisliti i provoditi. Stoga i domaći poslovnjaci kažu da im je teško zamisliti da ulažu u trenucima potpune nestabilnosti s mnogo nepoznanica. Problem za svaku buduću vladu je u tome da će biti previše svjesna činjenice da će Egipćani ponovno izaći ulice ako im životi postanu još tegobniji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu