Summit Europske unije koji je još prije godinu dana zakazan za 20. i 21. ožujak ove godine trebao se prije svega baviti energetskim i klimatskim ciljevima EU do 2030. godine koje je Europska komisija predstavila u siječnju ove godine, ali se čini da će ukrajinska kriza te teme gurnuti na marginu.
Proizlazi to iz pisma predsjednika Komisije Jose Manuela Barrosa državama članicama u kojem se situacija u Ukrajini navodi kao najbitnija tema sastanka, što je natjeralo Velkku Britaniju, skandinavske zemlje, a posebno Francusku da zahtijevaju da rasprava o Ukrajini ne umanji važnost energetskih i klimatskih pitanja. Sa suprotne strane im stoji Poljska koja inzistira na raspravi o Ukrajini kojoj je dobro došlo da odgodi raspravu o klimatskim promjenama i ciljevima EU, budući da je najveći emitent ugljičnog dioksida po glavi stanovnika u EU, što je i razlog njezinog dosadašnjeg opiranja ciljevima EU da smanji emisije CO2.
40posto
bi se do 2040. godine trebale smanjiti emisije CO2 u Europskoj uniji
Na ruku joj ide i što Njemačka više pretjerano ne inzistira na obnovljivim izvorima energije, povećavajući svoju potražnju za ugljenom u skladu s planiranim zatvaranijima nuklearnih elektrana, što je povećalo i njezine emisije CO2. Zato njemačka kancelarka Angela Merkel nije povlačila pitanje emisije CO2 prilikom nedavne posjete Varšavi što je dalo krila Poljskoj za predstojeći summit. Rasprave o Komisijinom prijedlogu da EU do 2030. godine smanji dosadašnje emsiije CO2 40 posto tek su počele na europskoj razini, a zemlje članice još uvijek nisu usvojile Komisijine prijedloge. Dodatni problem predstavljajoš uvijek nefunkcionirajuće tržište CO2 i njegova niska cijena te stav Poljske da će zbog agende morati smanjiti svoju industrijsku aktivnost zbog čega očekuje određene kompenzacije.
IEA
Energija troši sve više vode
Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da globalni energetski sektor troši 15 posto ukupne svjetske godišnje potrošnje vode, dodajući da bi se taj udjel u sljedećih 20 godina mogao popeti na 20 posto. Studija pokazuje da se za proizvodnju energije, transport i procesiranje fosilnih goriva svake godine potroši oko 580 milijardi kubičnih litara vode.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu