Dok su javnozdravstveni stručnjaci krajnje sumnjičavi zbog ukidanja praktički svih epidemioloških ograničenja, ekonomski analitičari ocjenjuju da će taj potez donijeti britanskom gospodarstvu dodatni zamah. U Ujedinjenom Kraljevstvu jučer je nastupio “Dan slobode”.
Od ponoći u Engleskoj dvorane i stadioni otvorene su u punom kapacitetu, diskoteke ponovno rade, opet se može biti za šankom u pubovima i više nema ograničenja broja ljudi koji se mogu okupljati. Kako je objavila vlada, radi se o novom poglavlju u borbi protiv pandemije koronavirusa.
Nošenje maske više nije obavezno, ali je preporučljivo u javnom prijevozu i u trgovinama, a više se ne poziva ni na rad od kuće. Cilj ukidanja mjera je ubrzanje ekonomskog oporavka, ali bi ta ideja mogla pasti u vodu ako se epidemiološka situacija snažno pogorša.
Moguće i 100.000 slučajeva
Britanija je u nedjelju imala 48.161 novozaraženog i 25 umrlih unutar 28 dana od pozitivnog testa, prema podacima vlade. Oba podatka su manja od subotnjih, kada je bilo 54.674 pozitivnih na COVID-19 i 41 umrli. Podsjetimo, na vrhuncu pandemije u siječnju ove godine dnevno je umiralo i 1800 Britanaca, a od početka pandemije preminulo je 129.000 ljudi.
Novi ministar zdravstva Sajid Javid izjavio je kako je moguće da broj novih slučajeva zaraze uskoro dosegne i 100.000 dnevno. Međutim, 87 posto tamošnje odrasle populacije dobilo je barem jednu dozu cjepiva, a više od 68 posto dvije.
“Ako to ne učinimo sada, možemo se upitati, kada ćemo to uopće učiniti?”, rekao je premijer Boris Johnson u nedjelju na Twitteru. “Ovo je pravi trenutak, ali moramo biti oprezni. Moramo biti svjesni da je, nažalost, virus i dalje tu”.
No, udruge poslodavaca ne skrivaju oduševljenje potezom premijera. “Ovo je vijest koju su poduzeća širom Engleske čekala i mnogi će odahnuti kada čuju da je ministarstvo zdravstva konačno dalo zeleno svjetlo za otvaranje”, izjavila je priopćenju Claire Walker, jedna od izvršnih direktorica Britanske gospodarske komore.
No, dodala je kako poduzetnici i dalje nemaju punu sliku i prije svega trebaju detalje pravila o otvaranju. Slično je poručila i udruga malih poduzetnika.
Samo optimistična strana
Ekonomski analitičari za sada vide samo optimističnu stranu ukidanja restrikcija, a mnogi smatraju da će to dodatno ojačati ionako vrlo solidan oporavak britanskog gospodarstva. “Očekujemo da će otvaranje donijeti dodatni zamah kroz dva kanala”, kazao je Andrew Goodwin, glavni ekonomist za Britaniju u Oxford Economicsu za Deutsche Welle.
“Prvo, otvaranje događanja, poput noćnih klubova i velikih koncerata. I drugo, ukidanje socijalnog distanciranja zbog čega su mnogi ugostiteljski objekti morali raditi smanjenim kapacitetom. Ukupno, očekujemo rast BDP-a od 7,3 posto ove godine”, kazao je Goodwin.
Međutim, britansko gospodarstvo i dalje osjeća duboke posljedice koronakrize. Očekuje se da će vlada do 2022. ubrizgati u gospodarstvo još pola bilijuna eura. No, analitičari smatraju da će korona ostaviti kratkoročne posljedice, a dugoročnije će ipak donijeti brexit kroz niža strana ulaganja i sporiji rast stanovništva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu