Ugroženo 76% proizvodnje hrane koja u EU ovisi o oprašivanju

Autor: Poslovni dnevnik , 09. srpanj 2020. u 21:59
Mjere koje služe zaštiti pčela i leptira uvelike su se pokazale slabima/K. ŠTEDUL FABAC/PIX

EK najavljuje smanjenje upotrebe pesticida za 50% i umjetnog gnojiva za 20% do 2023.

Mjere koje je poduzeo EU u zaštiti oprašivača, pčela i leptira, i sprečavanju njihovog pomora diljem bloka 27-orice su se uvelike pokazale neučinkovite, priopćio je u četvrtak Europski revizorski sud (ECA).

Sud je proučio učinkovitost mjera Europske komisije (EK), objedinjenih u Inicijativi EU-a za oprašivače u cilju zaštitite pčela, osa, leptira i drugih kukaca, i zaključio da mjere nisu pomigle u zaštiti oprašivača.

Europska komisija preporučila je u travnju 2018. zabranu triju aktivnih substanci pesticida nakon što je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) zaključila da tri najčešća neonikotinoida (klotianidin, imidakloprid i tiametoksam) štete središnjem nervnom sustavu kukaca, uključujući pčele.

Njihova vanjska upotreba je tada zabranjena, ali je više država članica zatražilo hitno izuzeće u pogledu upotrebe tih pesticida na svojem teritoriju. Spomenuti se pesticidi i dalje koriste u plastenicima i staklenicima.

Pčelari u zapadnoj Europi upozorili su na stalni pad broj pčela i kolonija unazad 15 godina. Zastupnici u Europskom parlamentu (EP) ističu da se time ugrožava čak 76 posto proizvodnje hrane u Europi koja ovisi o oprašivanju i oprašivačima, jednom od najugroženijih čimbenika u ekosustavima diljem EU.

Revizori su zaključili da ne samo da EU nije uspio zaustaviti pomor pčela i ostalih kukaca već da su europska pravila o pesticidima jedan od glavnih uzroka drastičnog pada oprašivača u prirodi.

Zakoni koji su na snazi, obrazlaže ECA, “uključuju procjene rizika na temelju zastarjele smjernice koja nije u skladu s pravnim zahtjevima i najnovijim znanstvenim spoznajama”.

Sud ističe da zemlje članice i dalje legalno, koriste pesticide za koje se vjeruje da su odgovorni za pomor pčela i košnica. EK najavljuje smanjenje upotrebe pesticida za 50% i umjetnog gnojiva za 20% do 2013.

EP je u prosincu 2019, usvojio rezoluciju u kojoj se ističe da se Inicijativom EU-a za oprašivače trenutačno ne može zaštititi pčele i ostale oprašivače od uzroka njihova uništavanja, uključujući intenzivnu obradu zemljišta, pesticide, klimatske promjene, prenamjenu zemljišta, gubitak staništa.

Komentirajte prvi

New Report

Close