Olujni vjetar pričinio je u proteklih nekoliko dana velike štete u Bosni i Hercegovini, ali mnogi neće naplatiti gubitke jer ne osiguravaju svoju imovinu.
Iako klimatski rizici posljednjih godina sve više ugrožavaju lokalne zajednice, osiguranje imovine u Bosni i Hercegovini još nije prepoznato kao nužda, izvještava Indikator.ba.
Podaci Agencije za osiguranje BiH govore da se u 2017. godini od ukupne bruto premije, koja je iznosila 683,3 mil. KM (oko 2,7 mlrd. kuna), samo 30,68 mil. KM ili 4,49 posto odnosilo na osiguranje od požara i elementarnih nepogoda. Dodatno još 25,5 mil. KM bruto fakturirane premije bilo je za ostala osiguranja imovine, a što iznosi 3,74 posto.
Prema preliminiranim podacima za 2018. godinu, udio osiguranja imovine u ukupnoj premiji u 2018. godini bio je 11,25 posto. Unatoč skromnom udjelu u ukupnoj premiji, ova vrsta osiguranja odgovorna je za nemale troškove šteta.
U 2017. godini prijavljeno je 3184 štete po osnovu osiguranja od požara i elementarnih nepogoda, a riješeno je 2731 u ukupnom iznosu od 17,3 mil. KM. I broj prijavljenih i broj riješenih šteta je porastu, a ukupna vrijednost isplata je čak dvostruko veća nego godinu ranije.
Kod ostalih osiguranja imovine bilo je 4645 prijavljenih te 3867 riješenih šteta u vrijednosti od oko 9 mil. KM, a što je 14 posto manje nego godinu ranije. Dominantno osiguranje u BiH je osiguranje od autodogovornosti za korištenje motornih vozila.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu