Cijena poljoprivrednog zemljišta u Srbiji od 2016. godine porasla je u nekim dijelovima zemlje i do 20 posto.
Rast je zabilježen je u Vojvodini, ali ne i u Šumadiji i južnoj i istočnoj Srbiji gdje vrijednost hektara na tržištu stagnira pa čak i pada, piše Politika.
Plodne oranice u blizini Novog Sada, u Južnobačkom okrugu i dalje su najskuplje i uglavnom je do njih teško doći. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u prvom dijelu prošle godine prosječna cijena hektara pokraj Srbobrana, Temerina, Bačke Palanke, Bečeja, Vrbasa i Titela bila je 10.100 eura.
To je gotovo tri puta više od prosječne cijene poljoprivrednog zemljišta u južnoj i istočnoj Srbiji, gdje je hektar 2016. u prosjeku stajao 3500 eura dok je prošle godine vrijedio 3300 eura.
Zemlja u Šumadiji je nešto skuplja pa je hektar u prosjeku stajao 3850 eura. "Veće parcele imaju višu cijenu, koja može vrtoglavo rasti ako je zemljište pokraj asfaltirane ceste ili postoji mogućnost da bude prenamijenjeno u gradsko građevinsko zemljište", kaže sugovornik Politike koji je dobro upućen u stanje na tom tržištu.
Kako objašnjava, prosjek za Vojvodinu, točnije Bačku je 10.000 eura po hektaru. S druge strane, u istočnoj Srbiji cijena zemlje je vrlo niska, sela su pusta, jer stanovnici masovno odlaze u inozemstvo. Hektar plodne zemlje može se kupiti i za 1000 euru. Unatoč tome, prodaja ide teško jer je sve manje onih koji se žele baviti poljoprivredom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu