Od 50-ih godina prošlog stoljeća do današnjih dana u svijetu je proizvedeno devet milijardi tona plastike, a glavnina tog materijala nije reciklirana već je završio na odlagalištima i u prirodi. Najnovije istraživanje Sveučilišta Kalifornija i Georgia te Woods Hole oceanografskog instituta pokazaje da je popularnost plastike rapidno počela rasti nakon 2. svjetskog rata. Trećina plastike ikada proizvedene koristi se i danas.
No, masovno korištenje plastike rezultiralo je i golemim povećanjem otpada. Od devet milijardi tona do sada proizvedene plastike, sedam milijardi tona odbačeno je u smeće, procjenjuje se u istraživanju. Dodaje se kako je plastični otpad prisutan u svim oceanima na planeti. Procjene iz 2015. govore da godišnje u oceanima završi između pet i 13 milijuna tona plastike.
“Rast proizvodnje plastike u posljednjih 65 godina značajno je nadmašio proizvodnju ostalih materijala. Međutim, značajke koje čine plastiku pogodnom za raznovrsnu primjenu – izdržljivost i otpornost na razgradnju – čine taj materijal i vrlo opterećujućim za prirodu”, navodi se u istraživanju. Samo devet posto plastike se reciklira, a 13 posto se spaljuje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu