Nakon gotovo dvije godina sukoba koje su iscrpile Siriju zemlja se sve više suočava s problemom širenja raznih bolesti i nedostatkom lijekova, liječnika i drugog medicinskog osoblja, upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Bolesti koje se prenose zagađenom vodom šire se Sirijom a jedinice intenzivne skrbi po bolnicama ostaju bez materijala neophodnog za zbrinjavanje rastućeg broja teških ozljeda od opeklina do drugih rana, kao i bez najnužnijih lijekova. Mnogo je kirurga izbjeglo, mnoge su bolnice zatvorene a većina ambulantnih kola je ili oštećena ili ih obje strane u sukobu zloupotrebljavaju za prijevoz boraca, kaže WHO. Nedostatak bolničkog materijala rezultat je i poremećaja u proizvodnji kao i činjenice da je dio tvornica na područjima koje drže pobunjenici.
"Najviše nas brine raspad vodovodnog i kanalizacijskog sustava te porast broja oboljelih od bolesti koje se prenose zagađenom vodom", kazala je u Damasku predstavnica WHO Elisabeth Hoff o rastućem javnozdravstvenom problemu u toj zemlji. Izbijanje zaraze hepatitisom A već je zabilježeno u Alepu i Idlibu, gdje se vode intenzivne borbe, te u nekim prepunim skloništima za beskućnike u Damasku. UNICEF je počeo dopremati natrijev hipoklorit za dezinfekciju vode preko Jordana.
Snažne borbe između snaga predsjednika Bašara al Asada i pobunjenika koji ga pokušavaju svrgnuti ugrožavaju milijune Sirijaca, od kojih je oko dva milijuna raseljeno, upozorava UN. "Katastrofalna humanitarna kriza nastavlja se produbljavati", kazao je glasnogovornik UN-ova ureda za humanitarna pitanja Jens Laerke. Hoff je opisala kako je posjetila bolnicu koja zbrinjava osobe s opeklinama a koja je otvorila nove odjele kako bi mogla primiti sve civile kojima treba pružiti pomoć.
"Broj pacijenata je ogroman… napadaju se gusto naseljena mjesta i primaju se žene i djeca s teškim opeklinama", kazala je Hoff. U dodatku na probleme s neophodnim lijekovima prošlog je tjedna srušen zrakoplov koji je prenosio cjepiva za ospice i polio, pa UN nastoji riješiti i taj problem. Prema podacima UN-a više od polovice državnih bolnica oštećeno je a trećina više ni ne radi, kaže Hoff. Ona dodaje da je, primjerice, većina kirurga napustila područje Homsa. Oko 78 posto ambulantnih kola u zemlji je oštećeno a polovica je van stroja.
Hoff kaže kako se bilježi još jedan trend – sve više žena dolazi u bolnicu tražeći zavoje i antibiotike širokog spektra što znači da se ranjeni počinju zbrinjavati u domovima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu