U prvih sedam mjeseci godine svijetom putovalo 790 milijuna turista

Autor: Poslovni dnevnik , 20. rujan 2024. u 06:55
Europa je ostala turistički najposjećenija regija u svijetu, dijelom i zbog Olimpijskih igara/Shutterstock

U odnosu na rekordnu pretpandemijsku 2019. brojka je i dalje manja četiri posto.

Svijetom je u prvih sedam mjeseci 2024. putovalo oko 790 milijuna turista, 11 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine te samo četiri posto manje nego u rekordnoj pretpandemijskoj 2019. Do kraja 2024. očekuje se nastavak pozitivnog trenda, izvijestili su u četvrtak iz Svjetske turističke organizacije-UN Tourism.

Na temelju novih podataka iz Svjetskog turističkog barometra, iz UN Tourisma komentiraju da su pozitivni rezultati u svjetskom turizmu ove godine potaknuti velikom potražnjom u Europi i ponovnim otvaranjem tržišta u Aziji i na Pacifiku, te da je to u skladu s predviđanjima o potpunom oporavku međunarodnih turističkih dolazaka u 2024. godini.

Sve regije u plusu
“Unatoč aktualnim ekonomskim i geopolitičkim rizicima međunarodni turizam je na putu potpunog oporavka od najveće krize u povijesti. Potražnja za međunarodnim putovanjima je velika, kao i učinkovitost jačanja zračnih veza i ublažavanja viznih ograničenja.

Većina zaboravila pandemiju

Čak 47 od 63 zemlje dosegnulo je vrijednosti prije pandemije već u prvih šest mjeseci ove godine.

Ovakav oporavak naglašava i rastuću potrebu za turističkim planiranjem i upravljanjem njegovim utjecajima na zajednice uz povezivanje ogromne socioekonomske koristi od turizma s uključivim i održivim politikama”, poručio je glavni tajnik UN Tourisma Zurab Pololikashvili.

U prvih sedam mjeseci sve svjetske regije ostvarile snažne rezultate, pri čemu je Bliski istok kao regija zadržala najjači rast s 26 posto više međunarodnih dolazaka turista u odnosu na isto vrijeme 2019. godine. Slijedi Afrika s porastom dolazaka stranih turista od sedam posto u odnosu na 2019., dok su Europa i Amerike u prvih sedam mjeseci 2024. na razini 99 odnosno 97 posto tih dolazaka prije pandemije, što se može opisati i dostizanjem rezultata iz 2019., s time da je Europa i dalje ostala turistički najposjećenija regija u svijetu. Azija i Pacifik znatno su se oporavili od pandemijske krize, ali još zaostaju za 2019., za oko 18 posto s dolascima stranih turista.

Iz UN Tourisma izdvajaju i odredišta diljem svijeta koja su premašila brojke iz 2019. među kojima najbolje rezultate u prvih sedam mjeseci ostvario Katar, s čak 147 posto više turista nego 2019. Tu su još i Albanija, gdje su se dolasci stranih turista više nego udvostručili, zatim slijede El Salvador, Saudijska Arabija, Moldavija i Tanzanija.

Po prihodu prva Albanija
Iz UN Tourisma ističu da su 47 od 63 zemlje, čiji su podaci dostupni, vratilo vrijednosti prije pandemije već u prvih šest mjeseci 2024., a mnoge su prijavile i dvoznamenkasti rast u odnosu na tu godinu.

Među zemljama s najboljim rezultatima do lipnja i srpnja 2024. bile su Albanija s porastom tih prihoda od 128 posto te Srbija s porastom od 126 posto. Slijede Tadžikistan s porastom od 85 posto, Pakistan od 76 posto, Crna Gora od 70 posto, Sjeverna Makedonija od 60 posto, Portugal od 57 posto, Turska od 55 posto te Kolumbija s 54 posto većim prihodima nego 2019.

Podaci o potrošnji u međunarodnom turizmu pokazuju da je najveća potražnja za odlaznim putovanjima u razdoblju od siječnja do srpnja 2024. bila s velikih izvornih tržišta poput SAD-a, iz Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva, zatim iz Australije, Kanade i Italije, kao i iz Indije.

U UN Tourismu su revidirali i podatke o prihodima za 2023., koji pokazuju da su izvozni prihodi od međunarodnog turizma dosegnuli 1,8 bilijuna američkih dolara, uključujući prihode od prijevoza putnika, što je gotovo isto kao 2019., odnosno tek oko 1 posto manje.

I izravni BDP turizma također se u 2023. oporavio na razinu prije pandemije, dosegnuvši procijenjenih 3,4 bilijuna dolara, što je oko 3 posto globalnog BDP-a, dok je to u 2019. bilo oko četiri posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close