U parku dinosaura očekuju 100 tisuća turista godišnje

Autor: Poslovni dnevnik , 14. veljača 2014. u 10:15
Ilustracija /Thinkstock

Srpski Prirodoslovni centar čiju gradnju je financirala Europska investicijska banka trebao bi konačno biti otvoren 1. lipnja.

Čini se da je Srbija nakon nekoliko odgoda konačno našla model završetka velike turističke atrakcije, Prirodoslovnog centra u Svilajncu, što vjerojatno treba zahvaliti činjenici da će se u toj zemlji ubrzo održati izbori.

Naime, Tomislav Jovanović, srpski ministar obrazovanja i Aleksandar Simonović, direktor Jedinice za upravljanje projektima (JUP) koja je pri Ministarstvu znanosti nadležna za ovaj projekt, dogovorili su s čelnicima općine Svilajnac da će dio sredstava za završetak centra, u visini od 350.000 eura, osigurati JUP, a ostalih 250.000 eura općina Svilajnac, piše portal Novi put. "Danas smo se dogovorili da Prirodoslovni centar što prije proradi. Nadam se da ćemo ga u roku ne dužem do mjesec i pol dana staviti u funkciju", rekao je Jovanović nakon nedavnog obilaska Prirodoslovnog centra. Predrag Milanović, predsjednik općine Svilajnac, rekao je da je općina još u siječnju ponudila da sudjeluje u završetku projekta i dodao da drži kako će Prirodoslovni centar biti otvoren 1. lipnja jer se trebaju postaviti još neke izložbe. Milanović nakon otvaranja centra očekuje do 100.000 posjeta godišnje, što bi trebalo znatno doprinijeti razvoju Svilajnca.

 

6milijuna

eura uložila je Europska investicijska banka u Prirodoslovni park

Pomoć stručnjaka
Gradnja Prirodoslovnog centra u Svilajncu, koji se prostire na površini od 3000 četvornih metara, počela je 29. lipnja 2010., a trebao je biti završen u svibnju 2012. godine. Riječ je o investiciji od šest milijuna eura koje je osigurala Europska investicijska banka. U Prirodoslovnom centru, uz ostale sadržaje, nalaze se i replike dinosaura, izrađene u Dinosaurierparku u Reburgu kod Hannovera u prirodnim veličinama, koje su namijenjene zabavnom dino-parku u sklopu Prirodoslovnog centra, a koje su izradili najbolji svjetski proizvođači replika dinosaura iz Njemačke. Na postavljanju eksponata pretpovijesnih guštera radili su srpski stručnjaci iz Prirodoslovnog muzeja Beograd, s Rudarsko-geološkog fakulteta Sveučilišta u Beogradu, kao i oni iz inozemstva iz područja prirodnih znanosti. Neki od dinosaura, kojih je dvadeset, veliki su deset ili dvadeset metara.

Dino-park nalazi se na otvorenom, površine je oko 15 tisuća četvornih metara, a namijenjen je prije svega najmlađim posjetiteljima i njihovom uvođenju u svijet znanosti. Središnji dio dino-parka zauzima model vulkana visine deset metara sa simulacijom izbijanja lave, a postoji i ulaz u unutrašnjost vulkana gdje će posjetitelji moći gledati proces izbijanja lave. Oko vulkana je zelena površina, s izgrađenim malim jezerima u kojima će biti prikazana evolucija zemljine kore od Pangee do danas. U Centru su također postavljeni kosturi Diplodocusa, Apeterosaurusa i Tyrannosaurus rexa, koji čine stalnu postavu "Priroda pretpovijesti", a koja je namijenjena znanstvenom dijelu prirodoslovnog centra. Na postavljanje i montaži kostura radio je tim stručnjaka iz Nizozemske na čelu s poznatim svjetskim paleontologom Arrtom Walenom.

Izložbe i kino
Prirodoslovni centar, uz radionice i odjel za znanstvena istraživanja, ima i prostor u kojem će biti postavljeno osam stalnih izložbi različitih tematika, a tu su i originalni fosili i prikaz životinjskog svijeta pretpovijesti, te 3D kino sa 60 mjesta za prikazivanje znanstvenih i dokumentarnih filmova. Ministar Jovanović je rekao kako će vladi Srbije predložiti da Prirodoslovnim centrom upravlja općina Svilajnac. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

[emo_naivan]

New Report

Close