Revizori su na temelju analize napravljene na uzorku od 51 grada i općine u Federaciji BiH zaključli da je nelegalno izgrađenih objekata više od 20 posto.
Svaki drugi investitor čeka na izdavanje građevinske dozvole duže od utvrđenog roka, a izdavanje građevinskih dozvola može trajati i do 320 dana, navodi se u izvještaju, javlja Federalna televizija.
Postupak izdavanja dozvola je složen zbog mnogobrojne dokumentacije koju investitor najčešće samostalno pribavlja. U nekim slučajevima investitor mora pribaviti i do 30 dokumenata od različitih javnih institucija. Revizori primjećuju da je u nekim slučajevima brže i lakše dobiti legalizaciju bespravno izgrađenog objekta nego građevinsku dozvolu u redovnoj proceduri. Legalizaciju se dobije za devet, a urbanističku suglasnost za 158 dana.
Građevinski stručnjak Fuad Babić smatra da se ne smije odobriti legalizacija objekta bez geološko-mehaničkog elaborata i građevinskog projekta. Procjenjuje se da je u Kantonu Sarajevo oko 60.000 bespravno izgrađenih objekata, ali rušenja nema, često zbog rodbinsko-stranačkih veza. "Posljedice su da imate potpuno nekvalitetnu vodovodnu i kanalizacijsku mrežu", kaže Babić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu