Procesom tzv. korporatizacije Elektroprivrede Srbije (EPS) broj direktora sa sadašnjih 600 bit će srezan na najmanje 300, upravljačka struktura povezanih poduzeća bit će smanjena sa trinaest na tri, broj sektora sa 60 na 37, a zbog svega toga ostvarit će se godišnje uštede od najmanje 36 milijuna eura, izjavio je v. d. direktora EPS-a Aleksandar Obradović.
Traži se strateški partner
Obradović se nada da će do kraja ovog mjeseca vlada usvojiti odluku o organizaciji upravljanja i u povezanim poduzećima EPS-a, koja će se morati reorganizirati, kao i u središnjici EPS-a, budući da im direktor EPS-a zasad ne može narediti, već samo preporučiti smanjenje broja direktora i administracije, piše Tanjug. Treći korak organizacijskih promjena u EPS-u bit će pronalaženje strateškog partnera i stvaranje dioničkog društva, gdje će država biti većinski dioničar, objasnio je Obradović.
On je naveo da korporatizacija donosi dvije stvari, prva je da će se korporativne usluge za cijeli EPS obavljati s jednog mjesta, a ne kao dosad gdje svako od povezanih poduzeća to radi samo za sebe, a upravo tu se, uvjeren je Obradović, kriju moguće uštede od 36 milijuna eura godišnje. Drugi cilj korporatizacije je centralizacija upravljanja i odgovornosti jer su dosad “svi bili odgovorni i nitko nije bio odgovoran”, istaknuo je Obradović. Početni korak u navedenom nizu promjena bit će ukidanje nepotrebnih direktorskih mjesta. Počet će se od matičnog društva koje broji oko 500 zaposlenih, gde će biti pojednostavljena upravljačka struktura, najavio je Obradović i dodao da će izvršni direktori na vrhu upravljačke piramide biti odgovorni za cijeli sustav EPS-a. Drugi korak bi bio formiranje EPS Grupe, koja će imati središnje upravljačko tijelo i s tim promjenema počet će se već ovog tjedna. EPS je, tvrdi v. d. direktora, već definirao drugi korak i krajem kolovoza vladi Aleksandra Vučića bit poslan prijedlog na usvajanje, prema kojem će središnji menadžment moći smjenjivati direktore povezanih poduzeća, što do sada nije bio slučaj.
Dolaze Rusi ili Nijemci?
Inače, Elektroprivreda Srbije ostvarila je 2013. najbolje financijske rezultate u poslednjih sedam godina i zabilježila dobit od oko 19,2 milijarde dinara. U međuvremenu, dolaskom nove vlade ponovno se pokrenula priča o privatizaciji EPS-a, a list Danas objavio je da su za kupnju EPS-a zainteresirani Rusi te bi, ako se postigne dogovor, vlasnik jedne od najznačajnijih srpskih kompanija postala ruska državna tvrtka Inter RAO. S druge strane, prije nedavnog posjeta Vučića Njemačkoj, objavljeno je da je njemačka kompanija RWE, jedan od vodećih proizvođača električne energije u Europi, također zainteresirana za kupnju EPS-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu