Međunarodna kreditno-osiguravajuća tvrtka Coface predstavila je petu godišnju studiju Top 500 tvrtki srednje i istočne Europe – Coface CEE Top 500.
1,5posto
porasla je zaposlenost unutar tvrtki analiziranih u Top 500
Studija ocjenjuje 500 tvrtki srednje i istočne Europe (CEE) prema njihovoj dobiti uz dodatnu analizu faktora kao što su broj zaposlenika, okruženje tvrtki, sektora i tržišta. Katarzyna Kompowska, izvršna direktorica Coface Central Europe kaže: "Tvrtke perjanice srednje i istočne Europe povećale su prihod za 5% i pokazale svoj značaj ne samo u regiji, nego i u cijeloj Europi pa i šire". Dakle, unatoč ekonomskoj krizi, Top 500 tvrtki u regiji povećale su prihode za 5% u odnosu na 628 bilijuna eura u 2012. Taj porast ipak nije doveo do stabilnog rasta neto dobiti. Dok je u 2011. godini neto dobit top tvrtki rasla, već iduće godine bilježimo pad za gotovo 32% – sa 30 na 20 bilijuna eura u 2012. godini. Broj zaposlenika razvijao se pozitivno, što znači da je unutar tvrtki s Top 500 liste, broj zaposlenih rastao za oko 1,5% u odnosu na prethodnu godinu iako povećanje stope nezaposlenosti uglavnom ide ruku pod ruku s visokom stopom otkaza unutar Top 500 tvrtki. Većina velikih kompanija u CEE regiji, gotovo jedna trećina, dolazi iz Poljske (171 tvrtka, 34,2%). Mađarska se nalazi na drugom mjestu po broju tvrtki u Top 500 CEE regije (66 ili 13,2%), dok se u 2011. godini nalazila se na trećem mjestu.
Po prvi puta, Rumunjska je izbacila Ukrajinu s podija i popela se s petog na treće mjesto. To se može objasniti porastom od 22,7% tvrtki (ukupno 54 tvrtke) u Top 500. Pogled izbliza pokazuje da su zemlje CEE regije heterogenije nego ikad, kažu iz Cofacea. Dok se neke još bore s recesijom i negativnim stopama BDP-a, druge pokazuju stabilan ekonomski razvoj. BDP po stanovniku kreće se između 3000 eura (Ukrajina) pa sve do 17.000 eura (Slovenija). Države poput Češke žestoko su pogođene recesijom u eurozoni dok neke poput Estonije bilježe stabilan ekonomski rast. Broj stečajeva dramatično je rastao u Bugarskoj i Hrvatskoj, dok su Estonija i Latvija pokazale ozbiljan pozitivan razvoj, stoji u priopćenju. Katarzyna Kompowska zaključuje: "Trenutna situacija u CEE regiji, obilježena iznimno nehomogenim razvojem, nalaže nam da detaljno analiziramo različita tržišta. Nastaviti ćemo s monitoringom razvoja rastuće Europe s obzirom da je to regija s obećavajućim ekonomskim rastom i potencijalnim poslovnim prilikama."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu