Tuš u BiH proglašenjem stečaja želi izbjeći plaćanje 20 mil. KM dugova

Autor: Poslovni dnevnik , 02. prosinac 2014. u 21:59
PD

Slovenska kompanija Tuš koja je dobavljačima iz Bosne i Hercegovine ostala dužna više od 20 milijuna maraka pokušava se izvući s nelegalno ostvarenom dobiti i to putem proglašenja stečaja tvrtke Tuš Trade Bihać, tvrde u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Slovenska kompanija Tuš koja je dobavljačima iz Bosne i Hercegovine ostala dužna više od 20 milijuna maraka pokušava se izvući s nelegalno ostvarenom dobiti i to putem proglašenja stečaja tvrtke Tuš Trade Bihać, tvrde u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Naime, odvjetnik oštećenih BiH poduzetnika dobio je informaciju da je tvrtka Tuš Trade podnijela prijedlog za pokretanje stečajnog postupka u Općinskom sudu u Bihaću, te da je njihov prijedlog zaprimljen, javlja portal Klix.ba.

Upozorenje vjerovnicima

“Svima su sigurno poznate pravne posljedice mogućeg otvaranja stečajnog postupka prema dužniku, jer ako sud donese odluku o otvaranju stečaja nad Tuš Tradeom, svi parnični postupci koji su pokrenuti bit će prekinuti i svi BiH dobavljači Tuša kao vjerovnici, odnosno tužitelji bit će pozvani da prijave svoja potraživanja u stečajnom postupku”, kažu u Komori. Iz Komore pozivaju oštećene kompanije da, dok se ne dobije informacija o tome što je poduzelo Tužiteljstvo BiH, odnosno je li sud donio odluku o otvaranju stečajnog postupka, ne podnose tužbe za isplatu duga jer će se izložiti nespotrebnim troškovima, a postupak će biti prekinut i bit će upućeni da se uključe u stečajni postupak.

Oštećene tvrtke u BiH podnijela su kaznene prijave protiv Mirka Tuša, Milana Mlinara, Branka Cokana, Vida Habjana, kao i protiv njihovih poduzeća u BiH – TUŠ Bihać i TUŠ Trade Bihać, s osnovanom sumnjom da su počinili nekoliko kaznenih djela organiziranog kriminala.

Vanjskotrgovinska komora je institucijama u BiH i Sloveniji proslijedila informaciju o opravdanoj sumnji da je riječ o gospodarskom kriminalu s ciljem pokušaja prijevare više od 600 BiH kompanija. Kako tvrde iz Komore, još uvijek im nije odgovoreno iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, entitetskih vlada i inspekcija, Uprave za indirektno oporezivanje, Predsjedništva BiH i slovenskog veleposlanstva.

Ne žele razgovor

Oštećene kompanije na godišnjoj razini imaju obrt između 1,5 i 2 milijarde KM, zapošljavaju više od 6000 radnika i u proračun BiH uplaćuju gotovo 500 milijuna KM.

“Iako su tijekom svog poslovanja u proteklih godinu dana ostali dužni BiH dobavljačima više od 20,6 milijuna KM, na prijedlog oštećenih kompanija za sastanak s ovlaštenim predstavnikom Tuša nitko se nije javio”, rekli su u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Tuš je, s druge strane, optužio kompanije iz BiH da su odbijale izvršiti svoj dio posla, dok čelnici tih kompanija to opravdavaju neisplaćivanjem dostavljene robe.

Komentirajte prvi

New Report

Close