Truss između ‘dvije vatre’: potaknuti gospodarstvo ili suzbiti inflaciju

Autor: Poslovni dnevnik , 05. rujan 2022. u 20:52
Liz Truss pobijedila je bivšeg ministra financija Rishija Sunaka/Reuters

Nakon Margaret Thatcher i Therese May, Liz Truss postala treća britanska premijerka.

Dosadašnja ministrica vanjskih poslova Liz Truss bit će nova britanska premijerka koja sjeda u užareni stolac bivšeg premijera Borisa Johsona dok se zemlja bori sa sve većom krizom vrtoglavog rasta troškova života, objavljeno je u ponedjeljak.

Članovi Konzervativne stranke donijeli su konačnu odluku nakon glasanja, odlučivši se za Truss kojoj je suparnik bio bivši ministar financija Rishi Sunak.

Najdulji razgovor za posao
Truss je treća britanska premijerka nakon Therese May i Margaret Thatcher. Ta 47-godišnjakinja stalno je bila ispred 42-godišnjeg Sunaka u anketama među procijenjenih 200.000 torijevaca s pravom glasa.

Utrka za vodstvo počela je u srpnju nakon što je Johnson najavio ostavku nakon niza skandala i ostavki dužnosnika svoje vlade. Glasovanje poštom i putem interneta zaključeno je u petak nakon osam tjedana kampanje koju je Truss opisala za BBC kao “najdulji razgovor za posao u povijesti”.

Britaniju je pogodila najgora kriza troškova života u generacijama, s dvoznamenkastom porastom inflacije i skokom cijena energije zbog ruskog rata u Ukrajini. Prema anketama milijuni Britanaca kažu da će s računima koji će porasti za 80 posto od listopada i još više od siječnja biti suočeni s bolnim izborom između prehrane i grijanja ove zime.

“Ako budem izabrana za premijera, odmah ću djelovati u vezi s računima i opskrbom energijom”, rekla je Truss za BBC u nedjelju, odbivši dati detalje. “U roku od tjedan dana pobrinut ću se da bude objavljeno kako ćemo se nositi s tim pitanjem”, dodala je.

Truss je vodila kampanju na obećanju da će smanjiti poreze i dati prednost gospodarskom rastu, baš u trenutku kada se predviđa da će Britanija ući u recesiju kasnije ove godine. U nedjelju je rekla da će “unutar mjesec dana predstaviti potpuni plan o tome kako ćemo smanjiti poreze” i “pokrenuti britansko gospodarstvo”.

Tijekom kampanje je isticala kako će ključna misija njezine vlade biti “poticanje ponovnog rasta britanskog gospodarstva i smanjenje poreza kako bi se više novca stavilo u džepove marljivih ljudi”.

Novac za siromašne regije
Naime, ekonomski učinak Britanije zaostaje za Sjedinjenim Državama, Italijom i Francuskom kada je u pitanju oporavak od pandemije koronavirusa. Očekuje se da će gospodarstvo ući u dugotrajni pad na kraju godine usred rastuće inflacije i kamatnih stopa.

Truss je obećala i da će osigurati veću decentralizaciju kako bi se siromašnijim područjima omogućilo da dobiju potrebna državna sredstva. Obećala je i izgradnju dva nova strukovna fakulteta u sjevernoj Engleskoj koja će biti “strukovni ekvivalent Oxforda i Cambridgea”, nazvan “Voxbridge”.

Premijer u odlasku Boris Johnson rekao je kako je smanjenje regionalne ekonomske nejednakosti njegov glavni cilj, no javna potrošnja na sjeveru Engleske zaostajala je za nacionalnim prosjekom u prve dvije godine njegove vlade, pokazalo je istraživanje Instituta za istraživanje javnih politika.

Podsjetimo, Truss je postala ministrica vanjskih poslova prije godinu dana nakon što je obnašala niz visokih dužnosti u ministarstvima uključujući obrazovanje, međunarodnu trgovinu i pravosuđe.

Objava dužnosnika Konzervativne stranke u ponedjeljak o tome tko će preuzeti vodstvo pokreće lanac događaja. U utorak će Johnson održati oproštajni govor u Downing Streetu. Potom će službeno podnijeti ostavku kraljici Elizabeti II., nakon čega će ona pozvati njegovu nasljednicu da formira novu vladu.

Prvi put u svojoj vladavini, 96-godišnja monarhinja će imenovati premijera u svom škotskom utočištu, Balmoralu, umjesto u Buckinghamskoj palači u Londonu. To se događa jer je kraljica imala problema s kretanjem i bila je prisiljena otkazati brojne javne nastupe. Sljedeći premijer bit će njezin 15. otkako je kraljica preuzela prijestolje.

Komentirajte prvi

New Report

Close