Podaci o kineskom izvozu u rujnu jasno su pokazali kako postojeće američke carine za sada ne uspijevaju u svojem cilju.
Upravo suprotno – kineski višak u trgovini sa SAD-om postavio je novi rekord. Podaci kineske carine objavljeni u petak pokazali su da je izvoz iz azijske gospodarske velesile skočio prošlog mjeseca za 14,5 posto u odnosu na godinu ranije, što je najveće ubrzanje od veljače. Ujedno, to je i dobrano iznad kolovoških 9,8 posto rasta, ali i procjena analitičara u anketi Reutersa koje su se kretale malo iznad devet posto. Uvoz je narastao 14,3 posto.
"Kineski izvoz do sada se dobro držao suočen s eskalacijom trgovinskih napetosti i hlađenjem globalnog rasta, najvjerojatnije zahvaljujući povećanju konkurentnosti koju je pružio slabiji juan", ocjenjuje za Reuters Julian Evans-Pritchard, ekonomist specijaliziran za Kinu u Capital Economicsu. Kineski juan ove je godine prema dolaru slabiji za šest posto, dijelom baš zbog nametanja američkih carina. Međutim, Evans-Pritchard ne vjeruje da je rast kineskog izvoza održiv u narednim tromjesečjima s obzirom na daljnje slabljenje gospodarskog rasta i još striktnije američke carine.
No, analitičari su s posebnim zanimanjem očekivali podatak o kinesko-američkoj robnoj razmjeni. Podaci za rujan pokazuju da je kineski izvoz u SAD porastao na 46,7 milijardi dolara dok je uvoz smanjen na 12,6 milijardi dolara, izvijestila je kineska carinska uprava. Trgovinski višak u razmjeni sa SAD-om dosegnuo je rekordnu 34,1 milijardu dolara unatoč paketu američkih carina. Sredinom rujna dva vodeća svjetska gospodarstva razmijenila su nove carinske "udarce" – SAD je 24. rujna uveo carine na ukupno 200 milijardi dolara kineskog uvoza, a Kina je uzvratila carinama na uvoz iz SAD-a u vrijednosti 60 milijardi dolara.
Neobičnu otpornost kineskog izvoza u Ameriku analitičari pripisuju i mogućnosti da je glavnina isporuka obavljena prije stupanja na snagu novog paketa carina. To zabrinjava ekonomiste koji smatraju da će carine – kada nastupe u punom opsegu – osjetnije naštetiti drugom gospodarstvu svijeta. Ekonomistica u hongkonškom ANZ-u Betty Wang potvrdu teze o isporukama koje su prethodile carinama vidi u skoku izvoza električnih strojeva – najveće robne kategorije u izvozu u SAD.
Zajedno s time, ubrzan je izvoz i tekstila, namještaja i računalnih procesora. "U tom slučaju mislim da se daljnji rizik pada može očekivati u četvrtom tromjesečju", smatra Wang. Međunarodni monetarni fond snizio je prognoze rasta kineskog i američkog gospodarstva u idućoj godini, pozivajući se upravo na trgovinski rat. Očekuju tako da će kinesko gospodarstvo porasti 6,2 posto, za 0,2 postotna boda slabije nego što su ranije predviđali. Američko bi gospodarstvo trebalo rasti 2,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu