Američki predsjednik Donald Trump priznao je da bi sveobuhvatne carine koje je uveo Meksiku, Kanadi i Kini Amerikancima mogle prouzročiti “kratkoročnu bol”. Njegovi potezi uzdrmali su globalna tržišta i produbili strah od posljedica trgovinskog sukoba.
Iako je obećao da će u ponedjeljak razgovarati s čelnicima Kanade i Meksika, koji su već najavili protumjere, u pregovorima, kazao je, ne očekuje značajne pomake.
“Ne vjerujem da će se dogoditi išta spektakularno. Zadužili su se kod nas, i nema sumnje da će taj dug podmiriti”, izjavio je novinarima po povratku u Washington iz svog odmarališta Mar-a-Lago.
Uz to, najavio je i uvođenje carina Europskoj uniji, no nije otkrio kada će one stupiti na snagu. Očekuje se da će europski čelnici u ponedjeljak u Bruxellesu raspravljati o odgovoru na njegov potez.
“Što se tiče EU, to će se definitivno dogoditi. Mogu vam to reći jer su nas stvarno iskorištavali. Ne uvoze naše automobile, ne uvoze naše poljoprivredne proizvode. Gotovo ništa ne uzimaju, a mi uzimamo sve od njih.”, izjavio je Trump u nedjelju.
Carine na uvoz robe iz Kanade, Meksika i Kine, na snagu će stupiti u utorak.
Ekonomisti upozoravaju da će Trumpov plan o nametanju carina od 25 posto na kanadske i meksičke proizvode odnosno deset posto na kineske usporiti globalni rast i povećati cijene za američke potrošače, piše Reuters.
U trgovinskom sukobu – gube svi
Trump tvrdi da su mjere nužne kako bi se suzbila ilegalna imigracija, trgovina narkoticima i potaknula domaća proizvodnja.
“Možda ćemo kratkoročno osjetiti određenu bol, ali ljudi to razumiju. Dugoročno gledano, Sjedinjene Države su bile iskorištavane od gotovo svake zemlje na svijetu”, rekao je.
Američki futuresi pali su za oko dva posto, dok su burze u Tokiju, Seulu i Sydneyju zabilježile slične gubitke. Hongkonške dionice kineskih tvrtki oslabile su za 0,8 posto. Kinesko tržište ostalo je zatvoreno zbog proslave Lunarne nove godine.
Kineski juan, kanadski dolar i meksički pezo oslabili su, dok je američki dolar ojačao. S obzirom na to da su Kanada i Meksiko ključni dobavljači nafte za SAD, njezina je cijena poskočila za više od dolara po barelu, dok su futures ugovori za benzin skočili za gotovo tri posto.
Sjevernoameričke kompanije spremaju se za nove carine koje bi mogle uzdrmati brojne sektore – od autoindustrije i proizvođača robe široke potrošnje do energetskog sektora.
Trumpove carine obuhvatit će skoro polovinu svih američkih uvoza, a da se trgovinski deficit nadoknadi, američka proizvodnja trebat će se udvostručiti, što je u kratkom roku gotovo nemoguće, procjenjuju analitičari ING-a.
“Ekonomskim jezikom rečeno, eskalacija trgovinskih napetosti gubitnička je situacija za sve uključene zemlje”, stoji u izvješću objavljenom u nedjelju.
Neki analitičari upozoravaju da bi carine mogle gurnuti Kanadu i Meksiko u recesiju, a u SAD-u izazvati stagflaciju – visoku inflaciju, usporen gospodarski rast i rast nezaposlenosti.
Nejasni uvjeti pregovora
Postoji mogućnost pregovora, osobito s Kanadom i Kinom, kažu pojedini analitičari.
Ekonomisti Goldman Sachsa smatraju da će nameti vjerojatno biti privremeni, no ističu da je Bijela kuća postavila nejasne uvjete za njihovo ukidanje odnosno da nije objavila konkretne zahtjeve koje bi Kina, Kanada i Meksiko morale ispuniti kako bi izbjegle carine.
Trump je obećao da će carine ostati na snazi sve dok, kako je rekao, ne završi “nacionalna kriza” povezana s fentanilom, smrtonosnim opioidom te s ilegalnom imigracijom.
Kina je najavila da će osporiti carine pred Svjetskom trgovinskom organizacijom i poduzeti protumjere, no nije isključila mogućnost pregovora.
Najžešće je reagirala na pitanje fentanila. “Fentanil je američki problem”, poručilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova, dodajući da je Kina već poduzela značajne mjere za suzbijanje problema.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum, u govoru pred pristašama izvan glavnog grada, poručila je da će se Meksiko oduprijeti pritiscima.
Optužila je SAD da nije riješio problem fentanila i naglasila da carine nisu rješenje. Najavila je da će u ponedjeljak iznijeti detalje o protumjerama koje je Meksiko pripremio tijekom vikenda.
Kanada je u nedjelju objavila da će pravne korake protiv carina poduzeti putem nadležnih međunarodnih tijela.
Premijer Justin Trudeau pozvao je Kanađane da bojkotiraju američke proizvode nakon što je na 155 milijardi dolara vrijednu robu iz SAD-a uveo protumjere, uključujući maslac od kikirikija, pivo, vino, drvnu građu i kućanske aparate.
Kanadski dužnosnici rade na paketima pomoći za poduzeća koja bi mogla pretrpjeti gubitke zbog trgovinskog rata.
Trump je posebno oštro kritizirao Kanadu, predlažući joj čak da postane 51. američka savezna država.
“Bez golemih subvencija, Kanada prestaje postojati kao održiva zemlja”, rekao je u nedjelju.
Pravni stručnjaci upozoravaju da bi Trumpove odluke mogle biti pravno osporene zbog prekoračenja ovlasti američkih zakona.
Demokratski zastupnici osudili su carine kao zloupotrebu predsjedničke moći, dok su neki republikanci također izrazili zabrinutost.
“To će platiti američki potrošači. Zašto biste željeli sukob s vlastitim saveznicima?” upitao se republikanski senator Mitch McConnell u emisiji “60 Minutes”.
Anketa Reutersa/Ipsosa pokazala je da su Amerikanci podijeljeni oko carina – 54 posto ispitanih protivi se carinama, dok ih 43 posto anketiranih Amerikanaca podržava.
Demokrati su uglavnom protiv, dok su republikanci skloniji podršci.
Investitori prate razvoj situacije
U međuvremenu, ulagači analiziraju moguće dodatne carine koje je Trump najavio, uključujući one na naftu i plin, čelik, aluminij, poluvodičke čipove i farmaceutske proizvode.
Glasnogovornik Europske komisije poručio je da će EU “odgovoriti odlučno na svaku nepoštenu ili proizvoljnu carinsku mjeru”.
Volkswagen, najveći europski proizvođač automobila, izrazio je nadu da će pregovori s SAD-om spriječiti trgovinski sukob.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu