Trump upire prstom u Kinu, a aluminij dolazi s Islanda

Autor: Tomislav Pili , 03. srpanj 2017. u 22:00
Najavljene carine na uvoz aluminija ciljaju pogrešnu državu/Thinkstock

Dva velika američka proizvođača, Alcoa i Century Aluminium, od 1998. godine proizvode na Islandu zbog struje jeftinije za 30 posto.

Amerika uvozi sve više aluminija i zbog selidbe proizvodnje u druge države, poput Islanda. Predsjednik Donald Trump nedavno je optužio Kinu za preplavljivanje globalnog tržišta jeftinim aluminijem za čiju proizvodnju tamošnje kompanije dobivaju subvencije. U travnju je zatražio od ministarstva trgovine razmatranje kvota ili carina kako bi se zaštitili domaći proizvođači. No, iz Kine dolazi svega 10 posto ukupno uvezenog aluminija.

Pad davno prije
Proizvodnja aluminija u SAD-u počela je padati davno prije rasta kineske proizvodnje. Prema navodima New York Timesa, dobar dio razloga leži u tome što su dva najveća proizvođača – Alcoa i Century Aluminium – dobar dio proizvodnje prebacile na Island.  Century Aluminium u toj je državi otvorio tvornicu 1998. dok je Alcoa došla 2007. i sagradila tvornicu kapaciteta 350.000 tona godišnje. Razlog dolaska jeftina je islandska struja iz hidroelektrana, čak za trećinu niže cijene od američke struje. Za diva poput Alcoe cijena struje bitna je stavka s obzirom da godišnje troši pet milijuna megavatsati što je trećina godišnje potrošnje Hrvatske iz 2015. godine.

Islandska aluminijska renesansa započela je još krajem 60-ih godina kada je tamošnja vlada tražila način kako umanjiti dominaciju ribarstva u nacionalnoj ekonomiji. Kanađani su otvorili prvu tvornicu aluminija u stranom vlasništvu, a Island danas godišnje proizvodi 840.000 tona aluminija i na putu je dostizanja američkih kapaciteta. Dolazak američkih kompanija tipičan je primjer dobrih strana globalizacije koje ističu njeni zagovornici – Island je dobio investicije i radna mjesta, Alcoini dioničari veću dobit, a potrošači u SAD-u jeftiniji aluminij. Sve veću ovisnost Amerike o uvoznom aluminiju potvrđuju i statistički podaci. Dok je 2012. udjel uvezenog aluminija u domaćoj potrošnji iznosio svega 11 posto, lani je dosegao čak 52 posto.

Pustoš u gradovima
No, globalizacijski trendovi ostavili su pustoš u mjestima u SAD-u gdje je Alcoa nekada bila dominantni poslodavac.  Od 14.000 radnika koji danas rade za Alcou, manje od četvrtine zaposleno je u SAD-u. Kompanija je zadržala dvije tvornice u SAD-u, ali jednu u gradu Masseni blizu kanadske granice isključivo zato jer država New York daje 73 milijuna dolara da tvornica nastavi raditi do 2019. godine. Unatoč tome, strukovne udruge glavnog krivca vide u kineskim proizvođačima. Međutim, kompanije koje koriste aluminij kao sirovinu, poput proizvođača limenki za pića, tvrde da će povećati cijene ako se uvedu više carine na uvozni aluminij.

Komentirajte prvi

New Report

Close