Predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je dao naslutiti da bi mogao privremeno izuzeti automobilsku industriju iz carinskih nameta koje je ranije uveo tom sektoru, kako bi proizvođači automobila dobili vrijeme za prilagodbu svojih opskrbnih lanaca, prenosi novinska agencija Associated Press
„Razmatram nešto što bi moglo pomoći nekim proizvođačima automobila u vezi s tim“, rekao je Trump novinarima okupljenima u Ovalnom uredu. Republikanski predsjednik rekao je da proizvođačima automobila treba vremena da premjeste proizvodnju iz Kanade, Meksika i drugih zemalja. „Treba im malo vremena jer će proizvodnju prebaciti ovamo, ali treba im vremena. Zato govorim o takvim stvarima.“
Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, udruženja koje predstavlja Ford, General Motors i Stellantis, rekao je da to udruženje dijeli Trumpove ciljeve povećanja domaće proizvodnje. „Sve je veća svijest o tome da bi široki carinski nameti na autodijelove mogli ugroziti naš zajednički cilj – izgradnju snažne i rastuće američke automobilske industrije – i da će brojne prilagodbe u opskrbnim lancima zahtijevati vrijeme“, rekao je Blunt.
Trumpova izjava nagovijestila je još jedan mogući zaokret u politici carina, budući da su njegovi dosadašnji valovi carinskih nameta uznemirili financijska tržišta i izazvali zabrinutost među ekonomistima s Wall Streeta zbog rizika od recesije, piše AP.
Kada je Trump 27. ožujka najavio carinu od 25 posto na automobile, opisao ju je kao „trajnu“. Njegova čvrsta retorika o trgovini sve je nejasnija jer pokušava ublažiti potencijalne ekonomske i političke posljedice vlastite politike. Prošlog tjedna, nakon što je prodaja obveznica podigla kamatne stope na američki dug, Trump je najavio da će tijekom 90 dana njegove šire carine prema desecima zemalja biti snižene na osnovnih 10 posto kako bi se otvorio prostor za pregovore.
Istodobno je podigao carinske namete na kinesku robu na 145 posto, ali je privremeno izuzeo dio elektroničkih proizvoda, na koje se primjenjuje niža stopa od 20 posto. „Ne mijenjam mišljenje, ali sam fleksibilan“, rekao je Trump u ponedjeljak.
Tržišna nesigurnost
Trumpova fleksibilnost dodatno je pojačala neizvjesnost i konfuziju u pogledu njegovih stvarnih namjera i krajnjih ciljeva. Indeks S&P 500 porastao je u ponedjeljak za 0,8 posto, ali je i dalje u padu od gotovo 8 posto u ovoj godini. Kamatne stope na 10-godišnje američke državne obveznice ostale su povišene, oko 4,4 posto. Carl Tannenbaum, glavni ekonomist međunarodne financijske tvrtke Northern Trust, izjavio je da su nagli zaokreti bili toliko izraženi da će mu možda „trebati ovratnik za vrat“.
Tannenbaum je u svojoj analizi upozorio: „Šteta za povjerenje potrošača, poduzeća i tržišta možda je već nepovratna.“ Maroš Šefčovič, europski povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost, objavio je u ponedjeljak na platformi X da je u ime Europske unije sudjelovao u trgovinskim pregovorima s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom i trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom.
„EU ostaje konstruktivna i spremna za pošten dogovor – uključujući reciprocitet kroz naš prijedlog ukidanja carina na industrijske proizvode s obje strane te rad na uklanjanju necarinskih prepreka“, rekao je Šefčovič. Američki predsjednik također je izjavio da je razgovarao s izvršnim direktorom Applea Timom Cookom i da mu je „nedavno pomogao“. Mnogi Appleovi proizvodi, uključujući popularni iPhone, sklapaju se u Kini.
Apple nije odgovorio na upit medija u ponedjeljak vezan uz najnovije promjene u carinskoj politici Trumpove administracije. Čak i ako izuzeća na elektroniku uvedena prošlog tjedna budu kratkog vijeka, ta privremena mjera Appleu daje prostor da pronađe načine kako ublažiti utjecaj trgovinskog rata na prodaju iPhonea u SAD-u. Ta je vijest u ponedjeljak potaknula rast cijene Appleove dionice za 2 posto. Ipak, dionica je kasnije izgubila dio ranijeg rasta od 7 posto jer su investitori počeli uvažavati mogućnost novih carina na kinesku robu, uključujući iPhone.
Analitičar Wedbush Securitiesa, Dan Ives, rekao je da je Apple sada u znatno boljoj poziciji nego prije tjedan dana, ali je upozorio da i dalje vlada „velika neizvjesnost, kaos i zbunjenost oko budućih koraka“.
Jedna od mogućnosti koju Apple možda razmatra za vrijeme ovog carinskog predaha jest dodatno prebacivanje proizvodnje iPhonea iz svojih dugogodišnjih centara u Kini u Indiju, gdje je već započeo širenje proizvodnje tijekom Trumpovog prvog predsjedničkog mandata i trgovinskog rata s Kinom.
Trumpova administracija tvrdi da su carine izolirale Kinu i omogućile SAD-u vođenje pregovora s drugim državama. S druge strane, Kina nastoji ojačati veze s azijskim zemljama koje su pogođene Trumpovim carinama. U ponedjeljak se kineski predsjednik Xi Jinping sastao u Hanoiju s generalnim tajnikom Komunističke partije Vijetnama, To Lamom, uz poruku da u trgovinskim ratovima nema pobjednika.
Upitan za komentar tog sastanka, Trump je sugerirao da dvije zemlje pokušavaju nanijeti ekonomsku štetu SAD-u: „Pokušavaju smisliti kako da zeznu Sjedinjene Američke Države.“
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu