Trump će ukinuti regulativu za AI, ali i manipulirati anitmonopolskim tužbama

Autor: Tanja Ivančić , 12. studeni 2024. u 11:00
Foto: Reuters

Što novi mandat Donalda Trumpa donosi velikim američkim tehnološkim kompanijama.

Ubrzo nakon što je Donald Trump proglasio pobjedu na izborima, čelnici velikih tehnoloških kompanija požurili su mu čestitati. Tim Cook, izvršni direktor Applea, na X-u je uz čestitku, napisao: “Veselimo se što ćemo surađivati ​​s vama i vašom administracijom kako bismo osigurali da se Sjedinjene Države nastave voditi s domišljatošću, inovativnošću i kreativnošću te ih potaknuti. “Osnivač i izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg napisao je na Threadsu: “Pred nama su velike mogućnosti kao države”. Slične čestitke stigle su od Sundara Pichaija, izvršnog direktora Googlea, Jeffa Bezosa, osnivača Amazona, Andyja Jassyja, izvršnog direktora Amazona, Satya Nadella, izvršnog direktora Microsofta, Sama Altmana, izvršnog direktora OpenAI-ja, i mnogih drugih.

Trumpova stajališta oko tehnološke politike uvelike su razlikovala i često mijenjala tijekom prvog mandata, stoga ne čudi da su mnogi lideri kompanija zbog toga i izražavali svoju zabrinutost tijekom ove kampanje, a potom i požurili dati podršku. U isto vrijeme, Trump je obećao da će povući politike koje mogu kočiti rast određenih tehnoloških tvrtki. Usto, analitičari tumače i da bi novoizabrani predsjednik mogao zauzeti slobodniji pristup kada su u pitanju neka tehnološka spajanja i akvizicije.

Carine i ovisnost

Ono što najviše zaokuplja pažnju tehnološkog sektora jest Trumpov prijedlog o uvođenju carina na sav uvoz jer bi na njih kao i na potrošnju građana, takav potez imao značajne posljedice. Univerzalna carina od 10 posto te dodatna carina od 60 posto na kineski uvoz te do 100 posto na meksičku robu, dovodi u pitanje poslovanje mnogih koji ovise o uvoznim komponentama. Na udaru je i Apple koji više od 95 posto asortimana proizvodi u Kini te je iznimno izložen takvim carinama, premda neki tvrde da je Apple u mogućnosti apsorbirati takve carine te da su već diverzificirali proizvodnju u druge zemlje, što im donekle olakšava poslovanje.

I dok Betsy Cooper iz Aspen Policy Academy smatra kako su proizvođači već doživjeli poremećaje opskrbnog lanca tijekom pandemije, što bi im moglo pomoći u situaciji visokih carina, Ian Bremmer iz Eurasia Group smatra da će Trump vjerojatno sniziti carinske stope kroz pregovore. Iako su mu jaka trgovinska karta, znatan skok stope carina za Kinu koji će natjerati proizvođače hardvera da prebace svoje opskrbne lance u treće zemlje, te vjerojatna prijetnja uzvratnim carinama koje bi dodatno mogle naštetiti američkim tvrtkama, bit će razlozi za ipak umjerenije stope.

Trump je osudio zakon iz Bidenove ere kojem je cilj bio smanjiti ovisnost SAD-a o čipovima u Aziji i koji je odobrio više od 50 milijardi dolara za povećanje domaće ponude poluvodiča. Trump je rekao da je Zakon o čipovima i znanosti iz 2022. loš jer usmjerava novac u već bogate tvrtke te predložio da SAD umjesto toga uvede carine stranim dobavljačima, što bi ih zauzvrat natjeralo da troše vlastiti novac za izgradnju tvornica čipova u SAD-u.

60 posto

carina na komponente iz Kine brinu proizvođače u SAD-u

Kada je riječ o umjetnoj inteligenciji, prioritet za drugu Trumpovu administraciju bit će osigurati da SAD predvodi utrku za razvoj moćnijih i sposobnijih algoritama umjetne inteligencije, posebno u usporedbi s glavnim geopolitičkim suparnikom, Kinom. Prethodna Trumpova administracija nastojala je eliminirati regulativu za koju se smatralo da sprečava komercijalne tehnološke inovacije. Njegova prethodna vlada uvela je i sankcije osmišljene kako bi ograničile sposobnost kineskih AI tvrtki da posluju sa SAD-om i dobiju pristup čipovima potrebnim za izgradnju vrhunske AI, kontrole koje su bile pooštrene pod Bidenom.

U novom mandatu mogli bi se pojačati napori za obuzdavanje kineske umjetne inteligencije, osobito ako započne širi trgovinski rat, piše Wired. Jedna od najjasnijih izjava koju je Trump dao o budućnosti AI-ja je obećanje da će ukinuti izvršnu naredbu Bidena izdanu o AI-ju s ciljem da je se obuzda i postave pravila igre. Suparnici Elona Muska na polju AI-ja također mogu imati razloga za zabrinutost. Milijarder je, naime, čest kritičar OpenAI-a i Googlea, optužujući ih za razvoj pretjerano ‘woke’ algoritama umjetne inteligencije. Muskova želja da vodi utrku umjetne inteligencije sa svojom vlastitom tvrtkom, xAI, u kombinaciji s velikim utjecajem koji bi mogao imati unutar Trumpove administracije mogla bi učiniti Open AI i Google metama, i možda ugroziti njihovu sposobnost da osiguraju unosne buduće ugovore s državom, smatraju stručnjaci. TikTok, kineska društvena mreža bila je jedna od velikih meta Trumpa za prvog mandata. Tada je zauzeo čvrst stav i pokušao blokirati TikTok osim ako ByteDance, njegov kineski vlasnik, ne proda svoje poslovanje u SAD-u. Bidenova administracija nastavila je s tom politikom, nedavno postavivši krajnji rok ByteDanceu da proda TikTok ili će se suočiti sa zabranom u SAD-u. Iako se čini da je sudbina TikToka zapečaćena, Trump se nedavno usprotivio takvoj prodaji, tvrdeći da bi to ojačalo Metin položaj, koja mu je jako ‘stala na žulj’ jer je, tvrdi, pristrana. S obzirom na vremenski raspored, Trump bi mogao iskoristiti svoje izvršne ovlasti da odgodi ili opstruira provedbu zabrane, potencijalno dopuštajući TikToku odgodu.

Biranje bitki i miljenika

Pod Trumpovom administracijom politički smjer u vezi s tehno divovima mogao bi uključivati smjene u Saveznoj trgovinskoj komisiji (FTC). Pod predsjednikom Bidenom, Ministarstvo pravosuđa i FTC pod vodstvom Line Khan usvojili su agresivan stav prema antimonopolskim zakonima, podnoseći tužbe protiv Mete, Googlea, Amazona i Applea. Republikanci, međutim, obično usvajaju blaži pristup prema velikim korporacijama, piše Wired, te bi Trump mogao imenovati novog državnog odvjetnika i zamijeniti Kahn, što bi moglo značiti blaži pristup regulaciji. To ne znači da će povući akcije protiv Mete i Googlea, s obzirom na njihove konflikte i optužbe za pristranost. Trump će vjerojatno pokušati iskoristiti tužbe kao polugu nad tvrtkama kako bi dobio povoljan tretman u vezi s govorom i sadržajem.

Situacija Amazona je složenija. Bidenova administracija podnijela je antimonopolsku tužbu protiv Amazona, a Trump bi mogao pokušati postići nagodbu ili povući tužbu. Trump je ranije optuživao Amazon za utaju poreza i štetu maloprodaji, dok je Bezos pokušavao smanjiti napetosti i to tako da ne podupire nijednog kandidata u Washington Postu. Je li mu to poboljšalo status, zasad je neizvjesno.

Sve u svemu, američki tehno divovi imaju razloga za brigu i nisu požurili čestitati bez razloga, a kako je kazala Betsy Cooper, Trump će sada uz potporu Muska, birati miljenike među tehno igračima.

Komentirajte prvi

New Report

Close